Nem csak a német kereszténydemokratáknál kezdődik új időszámítás azzal, hogy a konzervatív politikai erő tagjai múlt héten 62 százalékkal Friedrich Merzet választották meg a CDU új elnökének, hanem a párt és a bajor CSU kapcsolata sem lesz a régi. A keresztényszociálisok elnöke, Markus Söder nagyon tisztelte a leköszönő kancellárt, Angela Merkelt, s de facto mintha a párt elnökének is őt tartotta volna. Armin Laschettel hűvös lett a kapcsolata, miután a keresztény uniópártok kancellárjelöltnek Észak-Rajna-Vesztfália volt miniszterelnökét tették meg, miközben a CSU elnöke mindig meg volt győződve arról – nem is alaptalanul –, hogy vele sokkal jobb eredményt ért volna el a CDU/CSU a szeptemberi választáson. Södert érték bírálatok amiatt, hogy a választási hadjárat során csak félszívvel támogatta Laschet kampányát, a voksolást követően pedig a CDU-ban egyesek őt is hibáztatták a választási kudarcért.
Nagy kérdés, hogy alakul Söder és Merz viszonya. A CSU elnöke udvariasan fogadta a CDU küldötteinek döntését, mint mondta, Merz egyértelmű felhatalmazást kapott a kereszténydemokraták irányítására, de minden valószínűség szerint lesznek még köztük súrlódások közöttük, hiszen miközben Söder az eltelt években a jobb oldalról egyértelműen a centrum felé mozgott, Merz esetében azért nem várható ilyen változás, mert nagy fölénnyel való megválasztása éppen azt jelzi, hogy a CDU tagsága a Merkel éra után jobboldali fordulatban látja a kiutat az ellenzékbe kényszerült párt súlyos válságából.
Söder az eredmény múlt pénteki nyilvánosságra hozatala után azt is írta a Twitteren, hogy együtt új magaslatokba emelik az uniópártokat. „A CSU és személy szerint én nagyon várjuk a közös munkát”, fogalmazott Söder. A bajor miniszterelnöknél azonban nem minden van úgy, ahogy mondja. Laschetnak is támogatást ígért, miután kancellárjelöltnek tették meg, de a bajor miniszterelnök jól ért ahhoz, hogy úgy dicsérjen, hogy abban ne legyen köszönet.
Azért is látszik megalapozottnak a kételkedés a CSU és Merz jövőbeni együttműködése kapcsán, mert az elmúlt években meglehetősen feszült volt ez a viszony. Mielőtt az év elején Laschetet választották meg a CDU elnökének, az akkori három jelölt közül a bajor testvérpárt vezetésében messze Merzet bírálták a legtöbbet, függetlenül attól, hogy a CSU tagságában nem népszerűtlen. Merz hajlamos a hibázásra, mondták róla akkoriban. Olyan bokszolóhoz hasonlították, aki évek óta nem volt ringben, és ezért már nem tudja kiszámítani, honnan jöhetnek az ütések. Ezzel arra utaltak, hogy 2009-2018 között, tehát a CDU akkori elnökválasztásáig, hátat fordított a politikának és az üzleti életet választotta, s a Blackrock vagyonkezelő felügyelőbizottságának vezetője lett.
Persze Merz sem maradt a keresztényszociálisok vezetésének adósa. Amikor még arról volt szó, ki legyen az uniópártok kancellárjelöltje, Merz úgy foglalt állást, hogy Söder jelölése „komoly következményekkel járna a CDU és a CSU kapcsolatára nézve”. Mint a Westfälischer Anzeiger című lapnak akkor elmondta, „a jelenlegi helyzetben a CSU-nak nem állhat érdekében, hogy kancellárjelöltet állítson.”
Merznek akadt egy nagyon is komoly pártfogója a korábbi pénzügyminiszter, Wolfgang Schäuble személyében, aki az előző parlament elnöke volt. Münchenben elsősorban őt hibáztatják azért, hogy Söder kancellári ambícióiból nem lett semmi. Az, hogy Schäble Merz nagy támogatója volt, így szintén nem túl jó pont Söder szemében, s nem könnyíti meg a kapcsolatot a bajor miniszterelnök é a kereszténydemokraták új elnöke között.
De Söder sem arról híres, hogy válasz nélkül hagyjon bármilyen neki szánt megjegyzést. Amikor Laschet szeptember elején bejelentette, hogy Merzet be akarja venni szűkebb csapatába, a CSU elnöke a Bild bulvárlapnak némi iróniával azt mondta, hogy „biztos sokat segítenek majd Merznek a kilencvenes években szerzett tapasztalatai.” Markus Blume, a CSU főtitkára a Münchner Merkurban pedig ezt mondta: „Csodálom Friedrich Merz önbizalmát. Érdeklődéssel várom, hogy ő lesz-e a CDU új csodafegyvere.”
A CSU vezetői meg vannak győződve arról, hogy Merz nem a jövő embere, vele képtelen megújulni a CDU, amire pedig most a pártnak oly nagy szüksége lenne. Hagyományosan a CSU jobbra állt a CDU-tól, különösen igaz volt ez például Franz Josef Strauss, de akár Horst Seehofer pártelnöksége idején. Most azonban fordul a kocka, s Merz megválasztásával a CSU lesz a centrista párt, a jobbra sodródó CDU-val szemben. A jövő eldönti, hogy ez politikai szempontból melyiküknek hoz többet a konyhára.