A Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) által 2020-ban alapított Térey János irodalmi alkotói ösztöndíj első kétéves időszaka január 31-én lejár. Az Ösztöndíj Bizottsága döntést hozott az eddigi díjak meghosszabbításáról, illetve az új ösztöndíjasok személyéről – derült ki a PIM közleményéből. Új ösztöndíjas lett Bánki Éva, Barnás Ferenc, Cserna-Szabó András, Muszka Sándor, Papp András, Szabó Róbert Csaba, Vida Gábor és Visky András.
A Bizottság, melynek állandó tagja Sárközy Bence kiadói vezető (Térey János alkotói hagyatékának gondozója), továbbá a PIM főigazgatója és a PIM Digitális Irodalmi Akadémia (DIA) vezetője, Demeter Szilárd, erre az alkalomra a PIM által felkért szakmai kurátorokkal – Bazsányi Sándor, Smid Róbert és Szirák Péter irodalomkritikusokkal – egészült ki.
A Bizottság az eddigi ösztöndíjasok beszámolóit és a támogatás meghosszabbítására benyújtott projektterveket mérlegelve további 37 alkotónak biztosít ösztöndíjat folytatólagosan 2022-re. (Lásd keretes írásunkat.) Így továbbra is Térey-ösztöndíjat kap az Előretolt Helyőrség Íróakadémia kilenc oktatója, köztük Orbán János Dénes. Az íróakadémiának az Orbán János Dénes által állami milliárdokból gründolt Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nkft. az üzemeltetője. Két korábbi ösztöndíjas, Kemény István költő és Márton László író nemrégiben a DIA tagjává vált
A Térey-ösztöndíj összege 2020-ban havi bruttó 320 ezer, idén 330 ezer forint volt, a 2022-es ösztöndíjak összegét jövő év elején indexálják – az ösztöndíj havi összege a DIA tagjainak juttatott mindenkori felhasználási díj 90 százaléka.
A három esztendővel ezelőtt, 48 éves korában elhunyt költőről, Térey Jánosról elnevezett ösztöndíjat a PIM 2020-ban indította el abból a célból, hogy a 35 és 65 év közötti, magyar nyelven alkotó szerzőknek nyugodtabb alkotói körülményeket biztosítson. A szakmai kuratórium akkor – amelynek elnöke Térey János özvegye, Harmath Artemisz, tagjai az írószervezetek, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Magyar Művészeti Akadémia és a PIM delegáltjai voltak – többfordulós, titkos szavazással választott ki 45 írót legfeljebb 5 éves alkotói ösztöndíjra. 2020-ban öt író elvi okokra hivatkozva visszautasította az ösztöndíjat, amelyet végül más alkotók kaptak meg.