A várakozásokra alaposan rácáfolva novemberben az ipar termelése 2,6 százalékkal volt magasabb egy évvel korábbinál, az előző hónaphoz képest pedig 2,9 százalékkal nőtt. A statisztikai hivatal első gyorsbecslése szerint a feldolgozóipari alágak többségében növekedett a termelés, köztük az élelmiszer, ital- és dohánytermék gyártásban jelentős volt a bővülés. A legnagyobb súlyú járműgyártás teljesítménye azonban számottevően csökkent. A visszaesést elsősorban az okozta, hogy a globális félvezetőhiány miatt a gyárak kisebb kapacitással, illetve egyműszakos munkarendben dolgoztak. A számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában kisebb mértékben esett vissza a kibocsátás – olvasható a KSH jelentésben. Decemberben jelentősen megugrott a feldolgozóipar teljesítményét mérő beszerzési menedzserindex értéke, a mutató 52,2 pontról 64,8 pontra emelkedett, ami arra utal, hogy az év utolsó hónapja is jó eredményeket hoz.
Az elemzők októberre is visszaesést vártak, ezért is volt meglepetés a KSH jelentése, ráadásul rég nem fordult elő, hogy az ipar pozitív értelemben produkáljon meglepő adatot – mondta Virovácz Péter, az ING bank elemzője. Különösen biztató, hogy nem arról van szó, hogy a két legnagyobb súlyú feldolgozóipari ág hirtelen magára talált volna. Ugyanis a KSH szűkszavú kommentárja szerint a legnagyobb súlyú járműgyártásban továbbra is számottevő csökkenés figyelhető meg a termelésben, miközben az elektronikai ipar is küzd az alkatrészhiánnyal és így a csökkent a termelése. Ezzel szemben a többi feldolgozóipari ágazat együtt képes volt ellentételezni mindezt, ennek köszönhető tehát a kiemelkedő novemberi teljesítmény.
Mindez talán azt is előrevetíti, hogy az autó- és elektronikai ipar nélkül is képes a magyar ipar egésze a pozitív teljesítményre. A gyenge október után ez nagy lökést adhat a negyedik negyedévre vonatkozó GDP várakozásoknak – tette hozzá az elemző.
A következő hónapokban újra növekedési pályára állhat az ipari termelés, azonban a félvezetőhiány még sokáig fennmaradhat - véli Suppan Gergely a Takarékbank elemzője. Az autógyártók ugyanakkor abban bíznak, hogy a chiphiány a második félévben már érdemben enyhülhet új gyártókapacitások üzembe helyezésével, ami meredek felpattanást okozhatna az ipari termelésben. A beszállítói láncok szakadozása továbbra is jelentős kockázatot jelent, csakúgy, mint számos nyersanyag és az energia árainak elszállása, ami más ágazatokban, így például a műtrágyagyártásban is leállásokat hozhat. Így a Takarékbanknál a következő hónapokban fokozatos élénkülésre számítanak az ipari termelésben, amit új – főleg az akkumulátorgyártáshoz és autóiparhoz kapcsolódó – kapacitások várható üzembe helyezése is támogathat. Idén bázishatások és új kapacitások üzembe helyezése miatt az ipar 10 százalékos növekedése várható, amit jövőre 5-6 százalékos növekedés követhet – mondta Suppan Gergely.