Novak Djokovicnak sosem volt igazán könnyű belopni magát a szurkolók szívébe, hogy is lett volna a sokak által ikonnak tartott Roger Federer árnyékában. Ugyanakkor Djokovic igen rokonszenvesen viselkedett Peng Su-aj ügyében: a kínai teniszező az egyik közösségi oldalon szexuális zaklatással vádolta meg a korábbi kínai külügyminiszter-helyettest, Csang Kao-lit, ezután egy időre nyoma veszett. Djokovic határozott lépéseket követelt a kínaiak ellen. Azóta az ügy „megoldódott” - a teniszező kijelentette, hogy félreértették őt. Nem kell sokat gondolkodnunk azon, minek hatására változott meg a véleménye.
Djokovic most egy olyan ügy középpontjába került, amelynek nincs pozitív hőse. Egyfelől igaza van Rafael Nadalnak, amikor rámutat: a szerb teniszező saját maga okozta, hogy egy illegális bevándorlóknak fenntartott, elsötétített szállodában tartják, mert oltás nélkül akart belépni Ausztráliába, ahol hamarosan megkezdődik az Australian Open teniszbajnokság. Djokovic megkérdőjelezhető elméleteteket is terjesztett a neten az oltásokról, ami azért veszélyes, mert sokan példaképnek tartják. Ráadásul az április 3-án esedékes választásra készülő jelenlegi szerb hatalom számára is kapóra jött az ügy, hiszen az ausztrál hatóságok fellépése miatt ismét áldozatnak lehet beállítani a szerbeket.
Ám nem tekinthető pozitív hősnek az ausztrál vezetés sem, amely voltaképpen az egész botrányt előidézte. Scott Morrison ausztrál kormányfőt sok bírálat érte a rossz járványkezelés miatt, így most példát statuál, ráadásul egy jogilag kusza helyzetben. Victoria állam szabályai szerint vagy kétszer van beoltva az országba érkező, vagy orvosi mentességet kap, és Djokovic előtt több sportolót is erre hivatkozva engedtek be az országba. Ám mivel a határvédelem a kormány feladata, a kabinet felülírhatja a helyi szabályozást. Djokovic hétfőre várja a bíróság döntését, de mindegy is, milyen ítélet születik: az ügyet mindenki politikai érdekei szerint használja ki, s Belgrád megint arra hivatkozhat, kettős mércét alkalmaznak vele szemben.