;

kiállítás;Poznan;szabadkőművesek;

- Szabadkőműves kincseket gyűjtött az SS főnöke, most kiállítást rendeztek belőle

Izgalmas kiállítás zárult január 13-án Poznanban. A nyugat-lengyelországi nagyváros egyetemi könyvtárában több évtizede működik egy olyan kutatócsoport, amely a szabadkőművesség emlékeit dolgozza fel. E gyűjtemény kincseiből állítottak össze bemutatót.

A szabadkőművesség gyakran felbukkan a lengyel politikai közbeszédben – a kormányzó nacionalista, tradicionalista jobboldal hajlamos arrafelé is mindenben a szabadkőművesek kezét látni. Az aktuálpolitikánál azonban érdekesebb a gyűjtemény története. Az iratokat, nyomtatványokat – köztük több száz éves kiadványokat – a nácik gyűjtötték össze. Hitler gyűlölte a szabadkőműveseket – a Harmadik Birodalom a páholyokat, szervezeteiket felszámolásra ítélte. Sok páholytag végezte életét koncentrációs táborokban. De a nácik német pedantériával begyűjtöttek minden iratot, tárgyat, emléket, könyvet tőlük.  

Az óriási anyag Himmlerhez került, az SS főnöke ugyanis mélyen hitt mindenféle okkultizmusban, titkos tudományban és misztikában, és úgy gondolta, hogy a szabadkőműves-papírok között is rábukkanhat az őt izgató ezoterikus titkokra. Az egész Németországból, majd a megszállt területekről összeszedett anyagot a berlini nagypáholy épületében gyűjtötték össze. Az SS-főparancsnokság VII. osztályára bízták és egyenruhát viselő SS-levéltárosok dolgozták fel – mondta Aleksander Gniot, a könyvtár különleges gyűjteményeinek őre az egyetem honlapján megjelent nyilatkozatában.

A háború végén a rengeteg iratot három felé osztották. Az egyik a sziléziai Schlawa üdülőhelyre került, a mai Slawa Slaskába. A Lengyelországhoz került területen a gyűjteményt a hatóságok lefoglalták – megelőzve a szovjet csapatok kincskeresőit. A kincsesládák 1949 óta vannak a poznani egyetem gyűjteményében, tíz évvel később már Lengyel Szabadkőműves Gyűjtemény néven különítették el. (A szabadkőművesség illegális volt az államszocializmusban.) Ma már szabadon kutathatók a feldolgozott iratok könyvek – a német páholyok történészei is itt tanulmányozzák szervezetük múltját – mondta Iuliana Grazynska a gyűjtemény gondozója.

A gyűjtemény egyik fő büszkesége az Anderson-féle első szabadkőműves alkotmány 1723-ból, de rengeteg más könyvet, alapszabályt, dokumentumot őriznek az elmúlt évszázadokból különböző nyelveken. Ha tudjuk, hogy ki mindenki volt szabadkőműves az elmúlt háromszáz évben Mozarttól Adyig, akkor elképzelhetjük az archívum értékét. Őrzik a szabadkőműves rituálék tárgyi emlékeit is: kötényeket, vakolókanalakat, körzőket.  

A 80 ezer kötet betekintést az újkori Európa intellektuális és hatalmi elitjeinek múltjába. És ha valakit a még rejtélyesebb dolgok izgatnak – a gyűjteményben vannak még régebbi ritka kiadványok, amelyek a rózsakeresztesekhez kötődnek. Igen azokhoz, akikről Szerb Antal írt a Pendragon legendában. Grazynska a kiállítás kapcsán nyilatkozott a nemzetközi sajtónak, s elmondta: a gyűjteményben még vannak feldolgozatlan anyagok, további szenzációkra lehet számítani.

Hexe, mint boszorkányAz SS főnöke létrehozott egy boszorkányügyi csoportot is. Ez volt a H-Sonderkommando. A nyolctagú SS-csoport a középkori boszorkányperek iratait gyűjtötte össze egész Európából. Himmler nyilván itt is okkult titkok nyomára akart bukkanni. Az iratok szintén Lengyelországba jutottak, a Poznani Állami Levéltárban őrzik őket. 

Részben a 150 éve született és 100 éve elhunyt íróról szól majd a 2022-es kulturális év Franciaországban.