ellenzék;népszavazás;aláírásgyűjtés;Márki-Zay Péter;Fudan;

- Utolsó hajrá a kétszázezer aláírásért

Ellenzéki aláírásgyűjtő nagyüzem volt a héten, Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelölt pénteken felszántotta Budapestet.

– Azt hittem, hamarabb összejön nekik, de amikor hallottam, hogy rosszul állnak, megerőltettem magam, és most aláírok – így indokolta a Lehel Piac árnyékában Dénes György, hogy miért hagyta az “utolsó pillanatra” az ellenzéki népszavazási kérdések kiírásához szükséges szignóját. 

Bár a törvény szerint még van ideje az ellenzéknek a szükséges kétszázezer érvényes aláírás összeszedésére, pénteken hajráhangulatú roadshowt tartott Márki-Zay Péter a fővárosban: a pártok jelöltjeivel és vezetővel közösen öt helyszínen tartott félórás fórumokat, aláírásra buzdítva. Reggel kilenckor, a Móricz Zsigmond körtéren első tájékoztatóján ki is mondta, hogy egy “utolsó hajrára” buzdít mindenkit. 

A sietség nem véletlen, az ellenzék a tavaly év végi startnál kijelentette, január közepére össze akarják szedni a 200 ezer érvényes aláírást, hogy esély legyen a referendumot a választással – és a kormány homofób népszavazási kérdéseivel együtt – kiírni április 3-án.

Orosz Anna, újbudai alpolgármester és a körzet összellenzéki jelöltje a péntek reggeli eseményen arról beszélt, egy nappal január közepe előtt 170 ezer aláírásnál járnak, Karácsony Gergely főpolgármester pedig már úgy fogalmazott, “hamarosan leadjuk az íveket”. (Mint arról többször írtunk, a főpolgármester eredetileg tervezett öt kérdéséből végül kettőt engedett át a Kúria. Az egyik a kínai Fudan egyetem létesítése ellen ad tiltakozási lehetőséget, a másik az álláskeresési járadék folyósításának kilenc hónapra emelését célozza.)

– Igazából a kérdések nem számítanak, ez erődemonstráció, illetve annak kéne lennie. Még van egy kis idejük a saját maguk által megadott határidőig, hát, nem tudom, meglesz-e. Eddig nem úgy néz ki sajnos – vont pesszimista mérleget az egyik aláíró. Ezt a kislányával sorban álló Patrícia azzal egészítette ki, hogy az ünnepek is megnehezítették az ellenzéki összefogás dolgát. – Meg az, hogy eltűntek az előválasztás után – kapcsolódott be a beszélgetésbe egy harmincas nő. Ő azt mondta, csalódott ősszel, és kicsit meg is ijedt, hogy Márki-Zay Péter győzelme után szétrobbannak az ellenzék pártjai. – Talán jobb is, hogy nem mutatkoztak hónapokig, utólag látva a belső feszültségeket – tette hozzá nevetve.

Az utolsó napok aláírói között sokan voltak, akiket a nem túl fényes adatok késztettek cselekvésre. – Nagyon ciki lenne, ha nem jönne össze – mondta egybehangzóan egy csoport egyetemista a Deák téri pult körül gyülekezve, személyiket bogarászva. – Nem a Fideszhez képest lenne kínos, akik nyilván egy hét alatt összeszedték a saját aláírásaikat, hanem az előválasztáshoz viszonyítva, amelyen több százezer ellenzéki vett részt – adott gyorselemzést egyikük.

A roadshow erzsébetvárosi állomásán Márki-Zay Péter lapunk kérdésére elmondta, a Fidesz homofób népszavazásával kapcsolatban nincs még egységes ellenzéki álláspont, nem buzdítanak semmilyen válaszra, sem érvénytelen voksolásra. Az ellenzéki miniszterelnök-jelölt elmondta, győzelmük esetén nem fogják lehetővé tenni a gyerekek nemváltó műtétjét, „most pedig fontosabb feladatok vannak, mint a Fidesz aberrált kérdései”. Márki-Zay hozzátette, személy szerint legszívesebben összetépné a kormány íveit, de nem tudja, az törvénysértő-e.      

37 és fél perc reklám jut a pártoknak a köztévénA Nemzeti Választási Bizottság pénteki ülésén döntött róla, mennyi reklámidőt kap a kormány, illetve a parlamenti pártok a népszavazási kampány során a köztévében. A jogszabály szerint a politikai reklámok közzétételére rendelkezésre álló időtartam 300 perc, ezt a népszavazás kezdeményezője és a parlamenti frakcióval rendelkező szervezetek között egyenlő arányban kell felosztani. Ezen el alapján a 300 perc nyolcfelé – a kormány és a hét frakció – oszlik, vagyis a Duna Médiaszolgáltatónál 37 perc 30 másodperc politikai reklámidő jut mindenkinek. A kormánypropagandára – mivel a Fidesz és a KDNP idejét is ide lehet számolni – tehát háromszor ennyi, vagyis 112,5 perc.         

Az Ybl-villára eddig már 1,4 milliárd forintot költött a magyar állam.