koronavírus;COVID-19;Vuhani Virológiai Intézet;

Covid–19: egyre közelebb az eredet megfejtéséhez, tízezerszeresen fertőző vírusnál sem álltak le

Még mindig nem tudni, hogy a kórokozó a vuhani laborból szökött-e meg, de a nyomeltakarítási próbálkozások erre utalnak.

„Fogsz egy vírust, amely hasonlít egy közeli rokon kórokozóhoz, ahogyan a SARS és más denevér-koronavírusok esetében is tettük. Egy egész sereg ilyen vírus létezik, némelyikük nagyon hasonlított a SARS-ra, ezért szekvenáltuk a tüskefehérjét, a sejtekhez kapcsolódó fehérjét. Aztán mi - nos, nem én végeztem ezt a munkát, hanem a vuhani virológiai intézetben dolgozó kínai kollégáim - álrészecskéket hoztunk létre, és beillesztettük a vírusok tüskefehérjéit, hogy megnézzük, kötődnek-e az emberi sejtekhez. Minden egyes lépéssel egyre közelebb kerülsz ahhoz, hogy ez a vírus valóban képes legyen megfertőzni az embereket. A végén csak néhány vírus marad, amelyek valóban gyilkosnak tűnnek....". Így beszél egy videofelvételen a kínaiakkal közösen folytatott kísérletekről Peter Daszak amerikai kutató. 

A szóban forgó Peter Daszak két dologról nevezetes: egyrészt éveken keresztül együttműködött a már említett vuhani intézménnyel olyan, részben az USA által finanszírozott kutatásokban, amelyeknek az egyik célja, ahogyan a videó szövege is bizonyítja, annak tisztázása volt, hogyan lehet az emberre egyébként nem fertőző koronavírusokat a tüskefehérje tulajdonságait kódoló gén manipulálásával humán fertőzésre is alkalmassá tenni. Másrészt pedig ő az a „független” kutató, akit az USA delegált a Covid-19 feltételezett laboreredetét tisztázni hivatott WHO-küldöttségbe. 

A delegáció dolgavégezetlenül távozott Vuhanból, amiben az időközben napvilágot látott iratok szerint kulcsszerepe volt annak, hogy Peter Daszak nem segíteni, hanem inkább szabotálni igyekezett a tényfeltárást.

Hogy a két pozíció – a denevérvírusok „humanizálásával” kísérletező kutatóé és a denevérvírus-kísérleteket ellenőrző WHO-szakértőé – definíciószerűen összeférhetetlen, az az érintetten kívül valószínűleg mindenki számára nyilvánvaló volt már a nemzetközi egészségügyi szervezet raportőri csapatának összeállításakor is. Mostanra az evidencia – úgy tűnik – a politikusoknak is leesett, Peter Daszakot ugyanis a génmanipulációt ellenőrizni próbáló civil szervezet, a GMWatch Twitter-bejegyzése szerint leváltották. A lépéssel kapcsolatban az ébreszt némi bizonytalanságot, hogy az írást, amire a Twitter-poszt linkel, időközben eltávolították. Azt a rengeteg, különféle tényfeltáró projektekből származó anyagot ugyanakkor lehetetlen már eltüntetni, amelyek részletesen dokumentálják Peter Daszaknak a vuhani víruslaborral kapcsolatos húzásait.

Ezek közül talán a legfontosabb, hogy sikerrel akadályozta meg a Vuhanban Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) PREDICT programja keretében keletkezett, a Covid-19-hez kapcsolódó vírusszekvencia-adatok közzétételét – derül ki a US Right to Know e-mailekből. Az USAID révén több millió dollárnyi amerikai közpénzt a kínai kutatásokba invesztáló EcoHealth Alliance (amelynek Peter Daszak az elnöke) megpróbálta megakadályozni, hogy a génmanipulált koronavírusokra vonatkozó kutatási információk bekerüljenek azokba a nyilvános tudományos adatbázisokba, amelyek révén az ehhez értő tudósok képet kaphatnak a Vuhanban folyó munkáról. A kiszivárgott üzenetváltások szerint Hongying Li, a kínai és délkelet-ázsiai EcoHealth programok koordinátora eleve úgy foglalt állást, hogy csak az mehet ki, amit maga a gyanúba került vuhani intézet jóváhagyott. Daszak pedig úgy érvelt: rendkívül fontos, hogy ezek a szekvenciák ne kerüljenek nyilvános adatbázisba, mivel a vírus-génmanipulációs kutatásaikra már így is túlzottan nagy hatósági figyelem irányul, ami az eredmények publikálása nyomán tovább fokozódhat.

Egy másik, szintén Peter Daszaktól származó levélben az amerikai tudós leszögezi, hogy ha az embert is megfertőzni képes kiméravírusok bármelyikének a szaporodási rátája egy bizonyos érték fölé nő, akkor a támogatási program keretében végzett kísérleteket azonnal le kell állítani. 

Ehhez képest ma már bizonyítható, hogy tízezerszeres (!) fertőzőképesség-növekedésre is volt példa, ám Peter Daszak és kollégái mégsem tettek semmit a kísérletek leállítása érdekében.

Így jelenleg nem egyértelmű, hogy a programban betartották-e az amerikai társfinanszírozásért cserébe vállalt feltételeket.

Az amerikai sajtó közben megszellőztette, hogy a képviselőház egyik szakbizottságának ülésén ismertettek egy feljegyzést egy telekonferenciáról, amelyen Anthony Fauci, az USA járványügyi hivatalának vezetője és néhány vezető virológus, többek között Michael Farzan és Robert Garry vett részt. Itt elhangzott: a koronavírus feltehetően génmanipulált, és a vuhani intézetből szabadulhatott ki. A konferenciát megelőző napon más tudósok (többek között Kristian Andersen) is figyelmeztették Faucit, hogy a vírus génkészlete nem egyeztethető össze a természetes kialakulás elméletével, vagyis mesterséges konstrukcióról van szó.