gyorstesztek;COVID-19;PCR-teszt;omikron variáns;

2022-01-25 08:01:09

Egy négytagú család nyolcezer forintból is megúszhatja a gyorstesztet, de akár 60 ezer forintot is költhet erre

Miközben az új fertőzöttek száma rekordot döntött, sokan kénytelenek saját pénzből tesztelni magukat. Ez azonban nem olyan könnyű, mert az eszközök ára és minősége is rendkívül eltérő.

A múlt hét végén három nap alatt 39928 új fertőzöttet regisztráltak, ami minden eddigi hétvégi adatnál rosszabb. Ez is jelzi, hogy a járványnak továbbra sincs vége, a tesztelés pedig fontos – még akkor is, ha a kormány erre nem biztosít elég lehetőséget.

Emiatt jobbára az embereknek önmagukat kell tesztelniük. Ez azonban korántsem könnyű, a tesztek ára és minősége ugyanis rendkívül változó.

A választék nagy, több mint egy tucat féle gyorstesztet lehet beszerezni. Mivel ez szabadáras termék, több ezer forinttal is eltérhet ugyanannak a gyorstesztnek az ára a patikákban. Ráadásul arról keveset tudhatnak a vásárlók, hogy melyik tesztet érdemes választaniuk. Olyan fórumról nem tudunk, amely ezek érzékenységét, pontosságát korrekten összevetné. Az előzetes tájékozódás sem könnyű, a tesztekről sokszor gyakorlatilag csak a megvásárlás és a kicsomagolás után, a használati útmutatóból derül ki, hogy ki a gyártó, a forgalmazó, csatoltak-e minőségi tanúsítványt, és milyen tulajdonságokat, képességet, érzékenységet garantál az eszköz. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) sem vizsgálja a forgalomba kerülő teszteket, csupán lajtsromba veszi azokat.

Tapasztalatunk szerint a gyógyszertárakban sem feltétlenül kaphatunk erre vonatkozó világos iránymutatást. Arra nem érdemes feltétlenül számítani, hogy majd hogy a gyógyszerész eligazít: ott, ahol próbáltunk olyan tesztet venni, amely alkalmas a tünetmentes omikron-fertőzés gyanújának megerősítésére vagy elvetésére, erre nem volt különösebb tudás a patikusnál sem. A külvárosi gyógyszertár mindössze kétféle nyál-tesztet tartott. Az áraik között több száz forint volt a különbség, a gyógyszerész azzal próbálta segíteni a döntést: szerinte „mindkettő megfelel a célnak, mert azokat Kínában gyártották.”

Az otthon végezhető antigéntesztek nem olyan pontosak, mint a laborban végzett PCR-ek, de számos előnyük van: gyorsabbak, olcsóbbak és kellően érzékenynek bizonyulnak, ha az emberben sok a vírus. Szakemberek szerint a fertőzés első napjától a tizedikig fertőzőképesek azok, akik elkapták az omikron-variánst. A tünetek azonban jellemzően csak a negyedik-nyolcadik nap között jelentkeznek. Falus Ferenc egykori tiszti főorvos szerint éppen ezért gyanú esetén érdemes a negatív tesztet is megismételni, mivel az első napokban az nem mutatja ki a vírust. Ha valakinek tünetei vannak, még akkor is, ha a teszt negatív, be kell tartania a szigorú óvintézkedéseket.