;

Európai Unió;gázellátás;gáztároló;Obán-kormány;

- Az európai tárolók bőven kibírják fűtőanyaggal a telet, de a magyarországi feltöltöttség többnyire elmarad az unióstól

Ez derült ki az EU-s adatbázis alapján végzett felmérésünkből.

Az EU-ban - az Egyesült Királysággal és Ukrajnával együtt - 47,5 milliárd köbméter a gáztartalék, ami 42 százalékos töltöttségnek felel meg - számítható ki a Gas Infrastructure Europe nevű uniós nyilvántartás adatbázisából. A január végi szint 2020-ban állt 75, 2012-ben pedig 70 százalékon is. Ugyanakkor 2013-ban és 2017-ben is megközelítette a mostanit, vagyis - különös tekintettel a viszonylag enyhe időjárásra - nem számít kirívóan alacsonynak.

 Ráadásul ez mennyiségét illetően harmadával több, mint 2013-ban. Vagyis a tárolók összesített befogadóképessége is folyamatosan változik. Bár az elmúlt évek során nőtt az uniós gázigény, az még nem érte el a 2004-2010 közötti időszak csúcsszintjét. Szakértők szerint a kontinens gázellátása az orosz szállítások folyamatos akadozása ellenére biztosított.

A magyarországi töltöttség ennél kevesebb, 37 százalék, ami a felmérésben szereplő 20 államból a 6. legalacsonyabb. Ez 2,6 milliárd köbméternek felel meg. A valamivel több mint hatmilliárd köbméternyi - a hazai fogyasztás tükrében jelentős - magyarországi tárolórendszer töltöttsége tavaly szeptember végén 83 százalékon tetőzött. A mostani szint az időszakra jellemző, átlagos. Bár a mutató 2020 január végén 85, 2021-ben pedig 69 százalékon állt, ez inkább csak az Orbán-kormány akkori, az orosz-ukrán vitákkal indokolt, pánikszerű, az idő által nem igazolt gázvásárlásaira vezethető vissza. Olyannyira, hogy 2014-ben ilyentájt éppenséggel 19 százalékon álltunk, ami szintén nem vezetett ellátási zavarokhoz. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal nemrég különböző hőmérsékleti forgatókönyvekre végzett, számos modellszámításokra hivatkozva azt közölte, hogy a legnagyobb hidegben is elegendő a rendelkezésünkre álló gázmennyiség, és bőséges a biztonsági tartalék is. (E készleteket egyébként az Orbán-kormány két lépcsőben 1,45 milliárd köbméterről 900 millió köbméterre csökkentette. Szakértők szerint a lépés elsősorban a lakossági szolgáltatást végző MVM rezsicsökkentési veszteségének átmeneti mérséklését szolgálhatja, ami, ha maradnak a magas piaci gázárak, már inkább kedvezőtlen hatást gyakorolhat az állami energiacsoport mérlegére.)

Az uniós és a magyar gáztárolási adatok összevetéséből egyértelmű, hogy a hazai töltöttség általában elmarad az EU átlagától. (Az adatokat 2014-től ábrázoltuk, amióta az európai összesítés részei az ukránok is.) Míg 2014-2016 között az európai gáztárolókat majdnem teljesen teletöltötték, addig a hazai szint alig haladta meg az 50 százalékot. A helyzeten érdemben az Orbán-kabinet 2019-2020-as betárolási "pánikja" változtatott, bár a hazai adat ekkor is csak épp elérte az uniós szintet. 2021 tavasza csak annyiban hozott változást, hogy a korábbi évektől eltérően a hazai töltöttség az uniós 30 százaléknál magasabb, 50 százalék körüli szinten érte el mélypontját. Ugyanakkor ez az uniós érték nem számított negatív értelemben kiugrónak: a szint 2015-ben, 2017-ben és 2018-ban is állt már alacsonyabban.

Mindazonáltal a hatalmas adatállományból politikai-publicisztikai szándékok mentén könnyű bombasztikus, pánikkeltésre alkalmas számokat kiemelni. Ugyanakkor ezek a híradások is hozzájárulhattak a nemzetközi - ezen belül európai és magyar - gázárak tavaly év végi, soha nem látott megtöbbszöröződéséhez. Az oroszok a korábbi évtizedekhez képest kétségkívül csökkentették európai gázszállításaikat - vélekedett a tőzsdei árak többszöröződése kapcsán lapunknak egy szakértő. Ugyanakkor ezt "természetes piaci" folyamatnak tartja. Az oroszok ugyanis az elmúlt évek során a korábbiaknál kisebb mennyiségekre kötöttek hosszú távú gázeladási szerződéseket. Tekintettel ugyanakkor arra, hogy a kontinens igényei - a fokozódó cseppfolyósgáz- (lng-) szállítmányok és a viszonylag enyhe időjárás ellenére - nőttek, az oroszok az új megrendeléseket már csak az egekbe törő tőzsdei árakon teljesítették.

Ráadásul az a tőzsde az lng eleve magasabb árához igazodott. A korábbi gázbőség miatt inkább az eddigi árakat tartotta túl alacsonynak, így szerinte a mostani - az eddigiek kétségkívül többszörösére rúgó - árak jelenthetik a hosszú távú egyensúlyt. Bár elismerte, hogy az oroszok - ellentétben a norvég, vagy épp a bezárás-közeli holland mezőkkel - jóval több gázt is képesek lennének szállítani, szerinte Moszkva csak piacszerűen viselkedik. Olyannyira, hogy Oroszország most először több jövedelmet termelt földgázból, mint olajból.

Orbán még több gázt kér PutyintólA tavaly szeptemberben megkötött hosszú távú orosz–magyar gázszerződés keretében érkező évi 4,5 milliárd köbméter fűtőanyagon felül további egymilliárdnyi biztos szállításáról is szeretne megállapodni Orbán Viktor jövő heti moszkvai útja során. A pénteki rádióinterjúban a miniszterelnök csak a szándékot jelentette be, a mennyiséget külügyminisztere árulta el egy sajtótájékoztatón. T. A.
Nehéz télre készülnek az ukránokA leginkább aggasztónak kétségkívül az ukrán 22 százalék tűnik. A Moszkvával folyamatos politikai-gazdasági vitákat folytató szomszédunk, melynek orosz gázellátása évek óta legalábbis akadozik, az európai lista sereghajtója. A - leginkább nyugati államok által (akár orosz eredetű) fűtőanyaggal ellátott - állam tárolói az elmúlt évek során ilyentájt 30-40 százalékon álltak. Leszámítva 2020-2021-et, amikor 55 százalékot mutatott a töltöttség. Ugyanakkor ez 7,6 milliárd köbmétert jelent, miközben az ország tárolóiból január és április között általában 2-3 milliárd köbméter fogy. Vagyis az ukrán tárolók, bár rég nem látott szintre ürülve, de előreláthatólag kibírják a telet. Az utóbbi napok során sokat bírált német szint a valóságban inkább irigylésre méltó, 61 százalék, ami a vizsgált 20-ból a 7. legkedvezőbb. Bár ez valóban "tíz éves mélypont", erre mondható, hogy mindenki ilyen mélypontot kívánna magának.