Oroszország;Ukrajna;háború;Vlagyimir Putyin;

- Vlagymir Putyin már szabadulna a zsákutcából, és nincs sok választása

Békülékeny hangnemet ütött meg az orosz diplomácia vezetője és hetek óta először Vlagyimir Putyin is megszólalt. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a pániktól óvta a Nyugatot.

Először reagált nyilvánosan pénteken Vlagyimir Putyin az Egyesült Államok és a NATO orosz követelésekre adott szerda esti írásos válaszaira. Az orosz elnök hetek óta nem nyilatkozott személyesen az egész világot, de elsősorban Európát lázban tartó háborús fenyegetés kapcsán, amely annak nyomán keletkezett, hogy Oroszország több mint százezer katonát vonultatott fel az ukrán határ közelében, majd ultimátumszerű, irreális követeléslistát nyújtott át az Egyesült Államoknak és a NATO-nak.

Vlagyimir Putyin pénteken az Európai Unió soros elnökségét betöltő Franciaország vezetőjével, Emmanuel Macron francia elnökkel egyeztetett. Telefonbeszélgetésükről a Kreml adott ki közleményt. Eszerint Putyin azt hangsúlyozta, hogy mind Washington, mind a NATO figyelmen kívül hagyta Oroszország legfőbb biztonsági követeléseit, ennek ellenére Moszkva kész a további tárgyalásokra.

Hasonlóan békülékeny hangnemben nyilatkozott Szergej Lavrov külügyminiszter is az orosz médiának. „Ha Oroszországon múlik, akkor nem lesz háború. Mi nem akarunk háborúkat. De azt sem hagyjuk, hogy érdekeinket durván lábbal tiporják, figyelmen kívül hagyják" – fogalmazott Lavrov, hozzátéve, hogy rövidesen újra találkozik Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel. Legutóbb, január 21-én Genfben a két külügyminiszter csupán abban egyezett meg, hogy folytatják a tárgyalásokat. Az amerikai és NATO válasz tartalmát nem hozták nyilvánosságra, de Lavrov azt mondta az orosz médiának, hogy az amerikai javaslatok jobbak, mint a NATO-é, egyelőre tanulmányozzák őket, és Putyin majd eldönti, hogyan válaszol.

Sok választása azonban nincs az orosz elnöknek. A nyugati országok egyértelművé tették, hogy Ukrajna esetleges lerohanásáért Oroszországnak nagy árat kellene fizetnie. Jens Stoltenberg NATO főtitkár pénteken is megerősítette, hogy a katonai szövetség készen áll bármely lehetőségre - a politikai párbeszédre is, de akár arra is, hogy válaszoljon, ha Oroszország a fegyveres konfliktust választja.

Putyin nem csak azért tárgyalt elsőként Macronnal, mert jelenleg Franciaország az EU soros elnöke. Az EU tagállamait megosztja az Oroszországhoz való viszonyulás, az Európai Unió három legnagyobb országa – Németország, Franciaország, Olaszország – a Moszkvával szembeni megengedőbb álláspontot képviselik. Putyin szerdán olasz üzletemberekkel tárgyalt, a közeljövőben a német üzleti szféra képviselőivel tervez egyeztetést.

A francia elnök péntek este telefonon egyeztetett Volodimir Zelenszkijjel ukrán elnökkel is. Ukrajna is hovatovább, a táblázatunkból is látható  orosz katonai erőfölény dacára egyre inkább a gazdaság összeomlásától, mintsem támadástól tart. Zelenszkij egy pénteki nemzetközi sajtótájékoztatón gyakorlatilag felszólította a nyugatiakat, hogy ne essenek pánikba. – Ha a nemzetközi médiára és akár még a tekintélyes államfőkre hagyatkozunk, azt hihetnénk, hogy már háborúban állunk, hogy csapatok nyomulnak az ukrajnai utakon. De ez nem így van – szögezte le az ukrán elnök. Egy orosz támadás valószínűsége fennáll, de az 2021-ben sem volt kevésbé súlyos, nem kis mértékben ellentmondva a kijevi kormányzati képviselők eddigi kijelentéseinek. Zelenszkij szerint „nincs szükségünk erre a pánikra” mert elsősorban Ukrajna gazdaságát kell stabilizálniuk.

Délkeleti szomszédunknál az omikron sokkal nagyobb arányban terjed a gyerekek körében, mint korábban a delta variáns.