biztosítók;viharkárok;

- Megközelíthetik az egymilliárd forintot a hétvégi viharkárok

Összességében sok ezer bejelentésre számítanak a biztosítótársaságok.

Három biztosító társasághoz hétfő délelőttig csaknem kétezer bejelentés érkezett a hétvégi viharkárok miatt, de összességében ennek a többszöröse lehet majd a további bejelentések száma. Az előzetes adatok alapján a kárösszegek együttesen megközelíthetik akár az egymilliárd forintot is. A biztosítók az ügyfeleiktől, a bejelentőktől többnyire azt kérik, dokumentálják, fotózzák a károkat, és bejelentéseiket lehetőség szerint online, de minél előbb tegyék meg.

Amint arról a Népszava is beszámolt, szinte az egész országot letaroló vihar miatt vasárnap 1654 esethez riasztották a tűzoltókat, akik 192 helyszínen hétfő reggel is folyamatosan dolgoztak a károk felszámolásán. A legtöbb dolguk Pest megyében és Budapesten volt. Kárt csak Baranya megyében nem okozott a vihar. Számos helyen letört faágak, kidőlt fák adtak munkát a tűzoltóknak. Sok fa utakra, házakra, melléképületekre, kerítésekre, autókra és elektromos vezetékekre dőlt. A riasztások harmada épületkárok, magasból lógó cserepek, bádoglemezek, reklámtáblák, ledőlt kémények miatt érkezett, néhol közlekedési jelzőlámpákat is leszakított a szél, amely 273 épületben okozott kárt. 

 Az Aegon Biztosító az állami hírügynökséggel közölte, hétfő délig meghaladta az ezret a kárbejelentések száma. Ennél ugyanakkor jóval többre számítanak; becslésük szerint a további kárbejelentések száma elérheti a négyezret, és mintegy 250 millió forint nagyságrendű kárkifizetéssel kalkulálnak. Mint jelezték, a hétvégén történt károk esetén néhány napos csúszással jelentik be az ügyfelek a káreseményt, illetve elsősorban a további károk megelőzésére és a kármentésre koncentrálnak ilyenkor.

A Groupama Biztosítóhoz mintegy 600, vihar miatti bejelentés érkezett hétfőn délig, a bejelentett károk 150 millió forintra becsülhetők. Ők is lényegesen több, akár 1500 bejelentésre is számítanak 3-400 millió forint összegben a hétvégi viharok kapcsán. A kárbejelentések legnagyobb számban Pest, Jász-Nagykun-Szolnok, Bács-Kiskun és Heves megyékből, illetve Budapestről érkeztek. Az eddigi jelzések alapján a legérintettebb települések Kecskemét, Nagykőrös, Cegléd, Gyál, Tata, Tiszaföldvár, Csongrád, Dunaharaszti, Karcag, Tiszakécske. A biztosító szerint a nyaralókat jellemzően a vihar utáni hétvégén ellenőrzik a tulajdonosok, így arra számítanak a biztosító szakemberei, hogy ezek a bejelentések később érkeznek.

A Generali Biztosító tájékoztatása szerint a társasághoz több száz bejelentés érkezett hétfőn a délelőtti órákig. Becsléseik szerint ezer fölött várható a szélvihar okozta károk száma, értékük pedig elérheti a 2-300 millió forintot. Kárbejelentésekre főként Közép-Magyarország területéről, Pest megyéből és Budapestről számítanak. Az ügyfelek elsősorban tetősérüléseket, fakidőléseket, beázásokat jelentenek be.

Közel fél évvel még tovább tolódik a nukleáris beruházás „második”, avagy „létesítési” szakaszának indítása – hámozható ki a keddi Orbán-Putyin-találkozót megelőző magyarországi nyilatkozatokból. A két állami vezetőnek akad megbeszélnivalója bőven.