Volt néhány sajátossága ennek a moszkvai tárgyalásnak – jelentette ki Orbán Viktor a Kossuth Rádiónak adott hagyományos pénteki interjújában a keddi moszkvai tárgyalásáról Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.
A miniszterelnök szerint az volt a cél, hogy jó megállapodásokat kössön, a fókuszban azonban ukrán-orosz feszültség állt. Magyarország nem meghatározó szereplője a világpolitikának – „ez még odébb van” –, a magyar modell azt mondja, hogy EU és NATO, de lehetséges jó viszonyt kialakítani az oroszokkal. Ezt követik Orbán Viktor szerint a németek is – „dúl a szerelem, legalábbis az üzlet”, a német gazdaság dübörög előre, az oroszok megépítették az Északi Áramlat 2 gázvezetéket – és Franciaország is.
– fogalmazott, hozzáfűzve, ha a enyhíteni akarják a feszültséget, akkor tárgyalni kell, sokat, ez pedig a folyamat kezdete.
Orbán Viktor felidézte, valóban öt órán tárgyalt Vlagyimir Putyinnal segítőik sem voltakla a tolmácson kívül. – Nem könnyű dolog öt órán át észnél lenni – mondta erről. Ő kilenc javaslatot tett, nyolc ügyben sikerült megállapodni is. Emlékeztetett, hogy sok munkája van abban, hogy jó viszonyt alakítson ki Oroszországgal. A Szovjetunióval rossz volt, az új Oroszországgal más a helyzet, ő 13 évet ölt abba, hogy jó legyen a viszony.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerinte „tanítani való taktikai vonalvezetéssel” állapodott az oroszokkal a 2038-ig tartó gázszerződésről. Magyarország évi 4,5 milliárd köbmétert kap, ezt szeretnék növelni még évi egymilliárd köbméterrel.
Az ő célja megszüntetni Magyarország energiafüggőségét, ezért – vélte – ha megépül Paks II. és befejeződik a naperőmű-program, 2030-ra eléhetünk oda, hogy csak az energiatermelésünk 10 százaléka származik fosszilis forrásból.
– kockáztatta meg. Szerinte tíz év múlva első helyen leszünk, és mi úgy akarunk klímabajnokok lenni, hogy az energiaárak ne emelkedjenek. Mint fogalmazott „ez nem történhet mással, csakis orosz gázzal”.
Orbán Viktor beszélt az orosz Szputnyik V és a Szputnyik Light vakcináról, amelyből szerinte nagyon nagy lesz a kereslet a következő években. Ez a kereslet már most akkora, hogy az oroszok új gyártóhelyeket keresnek. Magyarországon Debrecenben épül olyan vakcinagyár, ahol előállíthatnak Szutnyik V-t.
Birodalmi félelmek
– Az elmúlt 12 éveben mi barátokat gyűjtögettünk Magyarországnak, annak ellenére, hogy ellenálltunk a bevándorlásnak és a genderiedológiáknak – fogalmazott Orbán Viktor az interjúinak immár szokásos „brüsszelező” részében. Arról is beszélt, hogy rengeteg brüsszeli bürokrata gondolkodik egy európai birodalom megalapításában a Német-római Birodalom mintájára, de Magyarországnak az az érdeke, hogy Európa ne birodalomként szervezze meg magát. Birodalmi ambíciók miatt vesznek el egyre több alapjogot az EU-tagállamoktól, és mondják, hogy akkor adnak pénzt, ha Magyarországon beengedik az LMBTQ-lobbit az iskolákba, amire az Európai Bizottság „lopakodó” jogalkotással, az Európai Unió Bíróságának az ítéleteivel akar kényszeríteni.
A miniszterelnök szerint a szervilis kormányt akaró Európai Unió, az LMBTQ-lobbi most bírói ítélettel próbálják támadni Magyarországot.
– mondta a jogállamisági mechanizmusról szóló, februárban várható ítéletről, valószínűleg a decemberi főtanácsnoki indítványra célozva. Ő egyébként biztos abban, hogy az Európai Bíróság ítélete nem lesz kedvező, de szerinte a mi célunk, hogy Európát „szabad Európának” tartsuk meg. Hozzátette, a brüsszeli támadásokba a magyar választás is közrejátszik, s úgy vélte, a baloldal is azt állítja, hogy az ellenzék győzelme az Európai Uniónak lenne jó.
Annak, hogy a baloldali sajtó mit ír, a miniszterelnök nem tulajdonít nagy jelentőséget, szerinte lehet jobban csinálni, de Magyarország akkor is szép teljesítményt nyújt, amire csak jönnek a baloldali újságírók, és „blődliségeket, fake-news-szerű dolgokat” hoznak össze, ez azonban nem számít. – Átlépni nem lehet rajtunk – reménykedett.
Az interjúba belefért egy kis győzelmi jelentés is, Orbán Viktor legalábbis kitért arra, hogy visszaadják a 13. havi nyugdíjat a 25 évnél fiatalabbak pedig szja-mentességet kapnak, ami szerinte arról szól, hogy Magyarországon minden évben mindenki legalább egy lépéssel mehet előre.
– intézte el a miniszterelnök a korrupciót. Különben is – fűzte hozzá – , „Gyurcsány Ferenc idején ment hátra az ország, az volt a legkorruptabb korszaka Magyarországnak. Orbán Viktor, aki egyben a Fidesz elnöke is, Antall József egykori miniszterelnököt idézte, hogy nálunk olyan a politikai kultúra, hogy ha valaki a parlamentben gazembernek nevezi a másikat, azt jelenti, hogy nem ért vele egyet.
A koronavírus-járványról az interjú végén esett szó, ami Orbán Viktor szerint talán szimbolikus is, mert „a félelem kezd elpárologni”. Hozzáfűzte még, hogy az omikron-variáns még okoz bajt ugyan, támad a vírus, de itt van a kezünkben az oltás, a helyzet máshol is jó, szinte mindenhol oldják fel a szigorításokat, és a kormány ezért is hosszabbíthatta meg a védettségi igazolványok érvényességét májusig.