;

Magyarország;Európai Bizottság;levél;diszkrimináció;pedofiltörvény;

- Varga Judit levelet írt az Európai Bizottságnak, szerinte felnőttek számára a homoszexuális tartalmak akár hasznosak is lehetnek

Elég hosszú, 58 oldalas, az Európai Bizottságnak a határidő utolsó napján elküldött levélben védi az Országgyűlés által 2021. június 15-én elfogadott LMBTQ-ellenes törvénycsomagot Varga Judit igazságügyi miniszter – derül ki a 444 cikkéből. 

Ez az a törvénycsomag, amely először pedofiltörvény, aztán gyermekvédelmi törvény néven híresült Eredetileg Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezetője és párttársa, Selmeczi Gabriella nyújtotta be a pedofil bűncselekmények elleni szigorúbb fellépésről, hogy aztán fideszes képviselők hozzávágjanak néhány módosítót, amelyekkel sikerült egyenlőségjelet tenni a pedofília és az LMBTQ-mozgalom közé. A gazdasági reklámtevékenységről szóló törvény átírása pedig azóta is hatalmas felhördülést kelt, ugyanis kimondja, hogy tilos olyan reklámot tizennyolc éven aluliak számára elérhetővé tenni, amely a szexualitást öncélúan ábrázolja, illetve a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, a nem megváltoztatását, valamint a homoszexualitást népszerűsíti. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a maga részéről többször is szégyenletesnek nevezte a törvénycsomagot, amelyre a testület már alig egy héttel később, egy június 23-i levélben kért magyarázatot. Július 15-én aztán elindult Magyarország ellen a kötelezettségszegési eljárás, mondván, a törvénycsomag nemcsak az Európai Unió Alapjogi Chartájában foglalt elveket, hanem a belső piac szabad működését is sérti, december 2-án pedig jött a második levél, amelyre az Orbán-kormánynak két hónapja volt választ adni. 

Varga Judit ezt a határidő lejártának a napján, 2022. február 2-án tette meg. Az Európai Bizottság kilenc pontban kifogásolta a törvénycsomagot, a miniszter válasza szerint azonban a testület csak jogi köntösbe bújtatva, de egyértelműen politikai alapon támadja Magyarországot, az Országgyűlésnek pedig el kellett fogadnia a törvénycsomagot azután, hogy a 2020 decemberében az Alaptörvényben rögzítették: „Magyarország védi a házasság intézményét mint egy férfi és egy nő között, önkéntes elhatározás alapján létrejött életközösséget, valamint a családot mint a nemzet fennmaradásának alapját. A családi kapcsolat alapja a házasság, illetve a szülő-gyermek viszony. Az anya nő, az apa férfi.” Fő érve az, hogy EU-s jog nem írhat felül nemzeti alkotmányt, és egy 2021-es magyar alkotmánybírósági határozatra hivatkozik, amely szerint vitatott jogi esetekben a nemzeti előnyt élvez az unióssal szemben. Egyébként a törvénycsomag Varga Judit szerint a már csak azért sem lehet diszkriminatív, mert Magyarországon az Alaptörvény tiltja a diszkriminációt.

Ráadásul a miniszter szerint az Európai Bizottság félre is érti a törvénycsomagot, az nem is annyira szigorú, mint a testület véli, hiszen csak akkor korlátoz, ha az adott tartalomnak „meghatározó eleme” az, hogy valaki nemet vélt vagy éppenséggel homoszexuális. Sőt, szerinte a a gazdasági reklámtevékenységről szóló törvény módosítása csak azt mondta ki, hogy a témát részletező tartalmak károsan befolyásolhatják a kiskorúakat, felnőttek számára pedig akár hasznosak is lehetnek ezek a tartalmak.

Ami a a belső piac szabad működését, a szolgáltatások szabadságát illeti, Varga Judit azzal rázza le a gyanút, hogy a dohánytermékek reklámozását lehet korlátozni, akkor a homoszexualitás népszerűsítését is.

Az Orbán-kormány elérte, hogy a törvénycsomagról az április 3- parlamenti választással párhuzamosan népszavazást tartsanak. Négy kérdésre lehet válaszolni:

  • „Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekeknek a nem megváltoztatását bemutató médiatartalmakat jelenítsenek meg?”

  • „Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekek számára nemi átalakító kezeléseket népszerűsítsenek?”

  • „Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekeknek köznevelési intézményben a szülő hozzájárulása nélkül szexuális irányultságokat bemutató foglalkozást tartsanak?”

  • „Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekeknek fejlődésüket befolyásoló szexuális médiatartalmakat korlátozások nélkül mutassanak be?”

Az Orbán-kormány öt kérdést  akart feltenni, egy azonban – „Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekek számára is elérhetőek legyenek nemátalakító kezelések?”– nem ment át a Kúrián.

A két versengő jelölt között nincs ideológiai különbség – mindketten nagy Orbán-rajongók és otthon a PiS elkötelezett hívei.