Szerbia;Szerb Haladó Párt;Aleksandar Vucic;Szerb elnökválasztás;

- Belgrádban bízik az ellenzék

Bár Szerb Haladó Párt biztosan nyeri majd meg az áprilisi elnökválasztást és a parlamenti voksolást, a vele szembeni tömörülések számára sem biztos a kudarc.

Lehet-e esélye az ellenzéknek Aleksandar Vuciccsal és a Szerb Haladó Párttal (SNS) szemben az április 3-i választáson? A kormányzó párt hatalmas médiafölényben van, az összes földi sugárzású országos csatorna a befolyása alatt áll. Az ellenzékhez közeli Nova televízió és az N1 hírcsatorna csak műholdról és egyes kábelhálózatokon keresztül érhetők el.

A bevezető kérdés hipotetikus, mert Vucic egyelőre még be sem jelentette indulását az elnökválasztáson, de ezt lényegében biztosra vehetjük. Úgysincs szüksége különösebb kampányra, hiszen a televíziók többsége „holtidőben” is az ő szekerét tolja, s elnökként minden egyes médiafellépése a választási hadjárat része. Vele szemben aligha van esélye az ellenzéknek, amint az SNS parlamenti győzelméhez sem férhet kétség. 

A felméréseket persze nem lehet készpénznek venni, például egyik iroda sem jövendölte meg például azt, hogy a januári referendumon mindössze hatvan százalék támogatja az alkotmánymódosítást, s hogy a városokban oly nagy elutasítás fogadja az előterjesztést. Azért is érdemes minden szerbiai közvélemény-kutatást fenntartásokkal kezelni, mert jelentősek az eltérések attól függően, hogy az SNS, vagy az ellenzék megbízásából készülnek-e. Mindenekelőtt tisztázni kell, hogy a szerb ellenzék nem indul egységesen a voksoláson. A legnagyobb ellenzéki tömb a Szabadság és Igazságosság Pártja (SSP) köré szerveződött, ehhez csatlakozott egyebek mellett az egykori külügyminiszter, Vuk Jeremic Néppártja, a Szabad Polgárok Mozgalma (PSG), a Demokrata Párt (DS), a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK), illetve a Sloga szakszervezet. Külön blokkot képvisel a királypártiak és a Szerbiai Demokrata Párt NADA nevű tandeme, a zöld pártokat egyesítő Moramo koalíció, valamint saját szövetségeseivel a szélsőjobboldali Bosko Obradovic pártja, a Dveri.

Az elmúlt napokban két felméréssel is sokat foglalkozott a szerb média. Az egyiket az SSP rendelte meg, amelynek eredményeit a Nova.rs portálja közölte, és a lehetséges elnökjelöltek támogatottságát veszi górcső alá. A másikat az Új Szerbiai Politikai Gondolat nevű szervezet publikálta, s ebben az ellenzéki politikai személyiségek közül a legjobb értékelést Miodrag Zec közgazdász kapta. Mellette Bozo Prelevic ügyvéd és Zdravko Ponos a legnépszerűbb, akit a legtöbb ellenzéki párt támogat majd az áprilisi elnökválasztáson. Zec nem kíván indulni az elnökválasztáson, amint Prelevic sem. Az SSP közvélemény-kutatása szerint a legalacsonyabb pontszámot a kis ellenzéki tömörülés, a Néppárt által eredetileg jelölni kívánt Miroslav Aleksic és Boris Tadic volt szerb elnök kapta, aki nem zárta ki, hogy újra indul a posztért.

Az Új Szerb Politikai Gondolat kutatása ugyanakkor azt mutatja, hogy a párton kívüli személyiségek a legkedveltebbek, itt Ponos Prelevic mögött áll, s feltűnően alacsony az SSP elnökjelöltje, Marinika Tepic támogatottsága, aki a legnagyobb ellenzéki tömb listavezetője lesz.

Van bizonytalanság a pártok népszerűségét illetően is. A kormányzó "haladók" támogatottságát az Ipsos 50 százalékon látta, a Factor Plus viszont 55,6 százalékon. Az előbbi 14 százalékon mérte a SSP közé szerveződő tömböt, hét százalékon az SNS-szel együtt kormányszó Szerb Szocialista Pártot (SPS), amely külön indul a parlamenti választáson, saját elnökjelöltet viszont biztosan nem indít. A Moramo koalíció hat, a Dveri öt százalékot kaphat. Ezzel szemben a Faktor Plus felmérése a legnagyobb ellenzéki tömböt 13,3 százalékon mérte, az SPS-t 9,2 százalékon. A Faktor Plus szerint a környezetvédő csoportok szövetségére 7,5 százalék voksolhat, a NADA koalíció pedig a szavazatok mintegy négy százalékát szerezheti meg. Szerbiában egyébként három százalék a parlamenti küszöb.

Bár van eltérés a felmérésekben, nyilvánvalóan kisebbfajta csodának kellene történnie ahhoz, hogy akár a parlamenti-, akár az elnökválasztáson esélye legyen az ellenzéknek. Mégsem jelenthetjük ki előre, hogy a voksolás biztos kudarc a számára. Belgrádban ugyanis van esélyük az SNS-szel szembenálló erőknek, amit a januári alkotmánymódosítással kapcsolatos népszavazás is igazolt: a fővárosban nem is csekély többséggel voksoltak a kormány előterjesztésével szemben, amit az ellenzék győzelemként ünnepelt. Az ellenzék Vladeta Jankovic professzort jelölte belgrádi polgármesternek, az SNS ugyanakkor még nem döntött arról, kit indít. Korábban egyes hírek arról szóltak, hogy Zoran Jankovic volt ljubljanai polgármester lehet a befutó, ám az érintett ezt cáfolta. Így egyelőre Aleksandar Sapic, a legesélyesebb erre, a világhírű vízilabdázónak saját pártja is volt, de népszerűségének nem tett jót, hogy kiegyezett Vucicékkal.

Az európai vezetők egyre aktívabbak az orosz-ukrán konfliktus diplomáciai rendezéséért.