atomprogram;Irán;USA;szankció;

Ali Bageri Kani iráni főtárgyaló (jobbra) a bécsi Coburg Palais szállodában, a tárgyalások egyik helyszínén

- Az amerikaiak eltöröltek néhány büntetőintézkedést, Irán szerint ez nem elég

Az együttműködés a polgári célú atomprogramokban mostantól könnyebb lesz.

Elrendelte egyes szankciók feloldását Iránnal szemben az amerikai kormány pénteken, ismét lehetővé téve ezzel az együttműködést Iránnal polgári célú atomprogramokban - közölte egy magas rangú washingtoni külügyi tisztségviselő. A teheráni külügyminisztérium jelezte, nem tartja elégségesnek a lépést.  

Az intézkedés technikai jellegűnek tűnhet, de hírügynökségek szerint valójában fontos gesztus Irán felé az iráni atomalku megmentését célzó bécsi egyeztetések kulcsfontosságú pillanatában. Az amerikai tisztségviselő hangsúlyozta, hogy ez nem „engedmény” az Egyesült Államok részéről, és nem is azt jelzi, hogy közelebb lennének az átfogó megállapodáshoz, ugyanakkor megkönnyíti a technikai egyeztetéseket.

Hoszein Amirabdollahián iráni külügyminiszter úgy reagált, egyes szankciók feloldása valóban értelmezhető annak a jó szándéknak a jeleként, amelyről az amerikaik beszélnek. Viszont ez a lépés nem elégséges. A jó szándék iráni nézőpontból valami olyasmit jelent, amelynek kézzelfogható következményei vannak.

Bécsben áprilisban kezdődtek az iráni atomalku megmentését célzó egyeztetések. Az Irán és a hat nagyhatalom - az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja (Egyesült Államok, Kína, Oroszország, Franciaország és az Egyesült Királyság), valamint Németország 2015-ben szerződésben megállapodott, hogy az iráni atomtevékenységek korlátozása fejében fokozatosan csökkenti a Teherán ellen elrendelt büntetőintézkedéseket.

Donald Trump volt amerikai elnök 2018-ban egyoldalúan kiléptette országát a szerződésből, és újból bevezette az iráni gazdaságot fojtogató szankciókat. Erre válaszul Irán is felhagyott azzal, hogy tartsa magát az atomalkuban rögzített kötelezettségeihez.

A pénteken bejelentett intézkedés olyan szankciók terhe alól ad felmentést, amelyeket még Donald Trump volt amerikai elnök idejében vetettek ki azokra az országokra és nemzetközi vállalatokra, amelyek együttműködnének Iránnal polgári célú atomenergiai tevékenységekben.

Szaíd Hatibzadeh iráni külügyi szóvivő közölte, mindenki tudja, hogy ez nem elegendő, szerinte Irán azt várja el az Egyesült Államoktól, hogy tegyen eleget az atomalkuban rögzített kötelezettségvállalásainak.

A magyarságot kollektív bűnösként megbélyegző dekrétumok összeegyeztethetetlenek az Európai Unió Alapjogi Chartájával, ennek ellenére ez nem akadályozta meg Szlovákiát abban, hogy az elmúlt években is erre hivatkozva kobozzanak el földeket magyarlakta településeken. Több száz hektárt szereztek meg így az elmúlt években.