Alkotmánybíróság;Klubrádió;NMHH;

- Az Alkotmánybíróságon is elveszítette a pert a Klubrádió

A testület nem talált kivetnivalót a vonatkozó jogszabályokban. Következő lépcsőfok az Emberi Jogok Európai Bírósága.

Az Alkotmánybíróságon is pert veszített a Klubrádió a Médiatanáccsal szemben - derül ki az Index cikkéből.

A ma már csak interneten elérhető adó azután fordult panasszal a testülethez, miután 2021 szeptemberében a Kúrián is pert veszített, mondván, a Médiatanács jogszerűen nyilvánította érvénytelennek a Budapest FM 92,9 MHz rádiós pályázatot, s zárta ki az akkor azon egyedüliként részt vevő rádiót a pályázatból. A Kúria azzal érvelt, hogy a médiatörvény és a jog nem teszi lehetővé, hogy érvénytelenség esetén nem jogi szempontokat mérlegeljenek - vagyis vélhetően azt a tényt, amely az Index cikkéből hiányzik, hogy a kizárólag fideszes tagokból álló Médiatanács egy ellenzéki rádióadót hallgattatott el.

Ezt követően fordult a Klubrádió az Alkotmánybírósághoz, szerinte a médiatörvény „a kétszeres értékelés tilalmába ütközik”: a törvényt vagy a szerződést szegő műsorszolgáltatónak nem csak a közvetlen jogkövetkezménnyel - például pénzbírsággal - kell számolnia, hanem azzal is, hogy műsorszolgáltatási jogosultsága nem lesz megújítható. Különösen sérelmesnek találták, hogy a törvény nem ismer fokozatosságot és arányosságot, tehát hogy adminisztrációs hibák esetén is a frekvenciaengedély megvonásával szankcionálnak, amivel álláspontjuk szerint sérül a sajtószabadság. Ráadásul – érvelt az Index cikke szerint az alkotmánybírósági beadványt író ügyvéd, Cech András – más rádióknak annak ellenére hosszabbították meg a műsorszolgáltatási engedélyét, hogy esetenként súlyosabb jogsértést követtek el, ezt azonban a bírói fórumok nem vizsgálták.

Az Alkotmánybíróság azonban nem így látta, a Schanda Balázs vezette tanács határozatában úgy indokolt:

„A sajtószabadság nem jelenti az analóg lineáris médiaszolgáltatási jogosultság automatikus, pályázat nélküli meghosszabbítását, azt pedig végképp nem, hogy a meghosszabbítást kizáró jogszabályi rendelkezések eleve alaptörvény-ellenesek lennének.”

Mivel a kizáró tényezők a testület szerint tartalomsemlegesek, illetve egyformán vonatkoznak a médiatörvény hatálya alatt álló műsorszolgáltatókra, a vonatkozó rendelkezés nem sérti a sajtószabadságot. A Klubrádió panaszát ezért az Alkotmánybíróság elutasította, így már csak az Emberi Jogok Európai Bírósága maradt utolsó lehetőségként a jogorvoslatra.

Saját kezűleg

Ismételt jogsértésekre hivatkozva a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) médiatanácsa egy 2020. szeptember 11-i döntésben jelentette be, hogy nem hosszabbítja meg a Klubrádió frekvenciáját, mert a csatorna több alkalommal megszegte a médiatörvény rendelkezéseit. Ezek egyike a zeneszolgáltatási előírásokról szólt, amely a Klubrádiónál az egész műsorszórás 20 százalékát teszi ki. A lejátszott zene 50 százalékának magyarnak kell lennie, azon belül 30 százaléknak öt évvel nem régebbinek. Ez ellen vétettek, a jogsértésekért pedig befizették a 15–30 ezer forintos bírságokat.

A dologból per lett, a Fővárosi Törvényszék pedig egy 2021. február 9-i döntésben elutasította a Klubrádió keresetét arra hivatkozva, hogy a korábbi jogsértései ügyében Klubrádió nem nyújtott be fellebbezést, így az azokban hozott ítéletek jogerőssé váltak, két bírság pedig kizáró okot jelent a 92,9 MHz frekvenciáról szóló jogosultság meghosszabbítására. A csatornát a 200 ezer forintos perköltség és a 35 ezer forintos illeték kifizetésére kötelezték. Ezután jött a Kúria és aztán az Alkotmánybíróság, miközben a Klubrádió már 2021. november 11-én az Emberi Jogok Európai Bírósága elé vitte az ügyet az emberi Jogok Európai Egyezménynek a 10. cikkelyére hivatkozva. Ez a véleménynyilvánítás és a véleményalkotás szabadságáról szól, azt mondja ki, hogy mindenkinek joga van az az információk, eszmék megismerésének és közlésének szabadságához országhatárokra tekintet nélkül és anélkül, hogy ebbe hatósági szerv beavatkozhasson. Azt a 10. cikkely nem akadályozza, hogy az államok a rádió-, televízió- vagy mozgókép vállalatok működését engedélyezéshez kössék.

A Klubrádió adását 2021. február 14-én 23 óra 59 perckor kapcsolták le saját kezűleg a csatorna munkatársai.

Itthon most rosszabbak a járványadatok mint Japánban, ahol a Covid kockázatai miatt lemondtak a világversenyről.