Oroszország;Ukrajna;háború;Vlagyimir Putyin;Joe Biden;

- Biden figyelmeztette Putyint, Putyin szólt, hogy unja az amerikai hisztériát

Miközben egyre több nyugati ország szólítja fel távozásra az állampolgárait Ukrajnából, a francia elnök szerint nincs jele annak, hogy Oroszország támadni akarna. A kijevi vezetést érezhetően feszélyezi a pánikkeltés.

Vlagyimir Putyin orosz elnök elutasította „a tetőfokára hágott amerikai hisztériakeltést” az Ukrajnát érő orosz fenyegetés ügyében az amerikai kollégával, Joe Bidennel folytatott szombati telefonbeszélgetésében. 

Jurij Usakov, a Kreml külpolitikai tanácsadója egy sajtótájékoztatón elmondta: az elmúlt napokban és órákban az abszurditásig fokozódott a helyzet.

Az amerikaiak még az orosz invázió napját is bejelentették, miközben katonai támogatást nyújtanak Ukrajnának 

- emlékeztetett. Hangsúlyozta: a vezetők ennek ellenére megállapodtak abban, hogy minden szinten fenntartják a kapcsolatot. Putyin azt is jelezte Bidennek, hogy az Egyesült Államok nem vette figyelembe Oroszország legfontosabb biztonsági aggályait, és a Kreml erre hamarosan válaszolni fog.

Biden a maga részéről szombaton újra figyelmeztette Putyint, hogy nagy ára lesz egy esetleges Ukrajna elleni támadásnak. A Fehér Ház közlése szerint Biden leszögezte: az Egyesült Államok és szövetségesei „gyors, jelentős választ” adnak egy esetleges orosz offenzívára, ő kész folytatni a diplomáciai párbeszédet, ugyanakkor más forgatókönyvekre is felkészült. A két elnök 62 percen át beszélt egymással - tette hozzá a Fehér Ház.

Ami az amerikai hisztériát illeti, az Egyesült Államok példája nyomán a világ több országa – az Egyesült Királyság, Németország, Olaszország, Hollandia, Izrael és Japán – döntött arról, hogy távozásra szólítja fel állampolgárait Ukrajnából, evakuálja a kijevi nagykövetségért vagy visszahívja a diplomácia kirendeltsége működéséhez nem feltétlenül szükséges munkatársakat. Ettől nincs elragadtatva a hónapok óta orosz fenyegetés árnyékában élő Ukrajna első embere, Volodimir Zelenszkij sem, aki érezhető ingerültséggel jegyezte meg, a pánikkeltés csak az ellenségek kezére játszik, ő pedig még nem látott olyan bizonyítékokat, amelyek minden kétséget kizáróan alátámasztanák, hogy az oroszok támadni fognak. – Kérem, osszák meg ezeket velünk – fordult ennek érdekében kissé pikírten a nyugati hatalmakhoz. 

Az amerikaiak a nagykövetség elhagyása mellett vasárnaptól átmenetileg felfüggesztik a kijevi konzulátusukat is, Lvivben tartanak fenn konzuli jelenlétet. Így döntött Kanada is, a britek azonban maradnak, Melinda Simmons nagykövet legalábbis egy szűk létszámú stábbal kitart. James Heappey, a brit védelmi minisztérium fegyveres erőkért felelős államtitkára jelezte, ha evakuálni kell egy orosz támadás miatt, az Egyesült Királyság nem fogja beküldeni a hadsereget az állampolgáraiért.

A britekhez hasonlóan kitart az Európai Unió is, Josep Borell kül- és biztonságpolitikai főképviselő szerint a szervezet teljes diplomáciai jelenléttel marad Ukrajnában.

Szombaton egyébként a kijevi belvároson több ezer embert vonult át erőt demonstrálni az orosz fenyegetéssel szemben.

Közben kiderült, hogy az Egyesült Államok merő elővigyázatosságból kivonta a Nemzeti Gárda 160 Ukrajnában szolgálatot teljesítő katonát, valószínűleg azért, nehogy egy esetleges konfliktus miatt kitörjön a harmadik világháború. És úgy tűnik, a hollandok egyszerűen félnek, egy nappal azután legalábbis, hogy Mark Rutte miniszterelnök kormánya távozásra szólította fel az ország állampolgárait, a KLM légitársaság bejelentette, azonnal leállítja minden járatát, amely útvonala szerint Ukrajna felett halad át. Ez a félelem egyébként érthető, Hollandia 193 állampolgárát veszítette el, amikor 2014. július 17-én a szakadár Donyecki Köztársaságban fekvő Hrabove felett lelőtték a Malaysia Airlines MH17-es jelzésű, Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó repülőgépét

Akik ebben a pánikközeli hangulatban próbálják csitítani a kedélyeket, azok a franciák, Emmanuel Macron elnök ugyanis szombaton másfél órán át tárgyalt telefonon az orosz kollégájával, a beszélgetésről kiszivárgott információk szerint pedig nem fedezte fel semminemű jelét annak, hogy Vlagyimir Putyin parancsot akarna adni az Ukrajna elleni offenzívára. 

Valérie Pécresse a volt államfő támogatását reméli az elnökválasztási kampányban, de ő sértődött és nagyon elégedetlen a jobbközép jelölt eddigi kampányával.