Hiába a két ítélet Nicolas Sarkozy ellen, s hiába kapott egy ízben börtönbüntetést (amit egyébként nem kellett letöltenie), a volt köztársasági elnök ma is a gaullisták ikonja. Elvben adná magát, hogy a magyar gyökerekkel rendelkező politikus a Republikánusok (LR) elnökjelöltjét, Valérie Pécresse-t támogassa az április választáson, hiszen a párt egykor elképzelhetetlen volt „Sarko” nélkül, ám a volt elnök egyelőre feltűnően hallgat.
Mi több, a Republikánusok igen rossznéven vették, hogy jó barátja és egykori fontos munkatársa, Eric Woerth korábbi költségvetési miniszter Emmanuel Macron újraválasztásáért szorít. Woerth, aki kivételes gazdasági ismeretei miatt ma is komoly tekintélynek örvend a LR-nél, úgy véli, hogy minden jelölt közül a hivatalban lévő államfő képes a legjobban vezetni az országot ezekben a nehéz időkben. „Emmanuel Macron igazi reformer, és képes lesz kihasználni a második mandátum adta szabadságot” - utalt a La Parisienne-nek arra, hogy újraválasztása után az államfő bátrabb döntéseket hozhat, hiszen új mandátumot már nem kaphat. A jobboldalon vegyesen fogadták Woerth bejelentését. Egyesek úgy vélték, nem kell ennek nagy jelentőséget tulajdonítani, de a párt jobbszárnyán volt, aki egyenesen árulónak minősítette.
Valérie Pécresse-nek hatalmas szüksége lenne Sarkozy támogatására. Ile-de-France régió vezetőjének kampánya igen jól indult, decemberben még olyan felmérések is napvilágot láttak, miszerint az áprilisi elnökválasztás második fordulójában le is győzheti Macront, ám ez a lendület azóta kissé alábbhagyott, javaslatai nem rezonálnak és az első fordulóban nagyon meg kell küzdenie a döntőbe jutáshoz szükséges második helyért Marine Le Pennel. Kampánya új erőre kaphatna Sarkozy támogatásával, de nagy kérdés, hogy a volt elnök tényleg Pécresse-t akarja-e látni az elnöki székben.
Ez azért is talány, mert Sarkozy kapcsolata közismerten jó Macronnal, tanácsokat is adott neki, amit az elnök sokszor meg is fogadott, s bár viszonyuk mostanság talán nem olyan intenzív, mint korábban, de ez nem jelenti azt, hogy az elnök bukását akarná. Már csak azért sem, mert annak csapatában több olyan személyiséget is találhatunk, akik egykor „Sarko” táborához tartoztak. Ide sorolhatjuk magát a miniszterelnököt, Jean Castexet, aki Sarkozy elnöksége idején az Élysée főtitkárhelyettese, vagy Gérald Darmanin belügyminisztert, aki egykor a szóvivője volt.
Sarkozy és Pécresse kapcsolata messze nem felhőtlen – emlékeztetett a konzervatív Le Figaro. Igazából sosem álltak közel egymáshoz, telefonon is csak elvétve értekeztek. Pécresse korábban sem tartozott Sarkozy belső köréhez, mert a volt államfő nem tartotta elég kreatívnak. Jellemző módon még azután sem találkoztak négyszemközt, hogy decemberben Pécresse-t tették meg a Republikánusok elnökjelöltjének. Amikor beszélgettek, jelen volt Michel Gaudin, Sarkozy volt rendőrségi prefektusa, akinek az elnökjelölt annyira azért nem örült. „Michel előtt nincs titok” – indokolt volt államfő.
Sarkozy Pécresse kampányával sem volt elégedett. Az elnökjelölt narratívájában Jacques Chirac alakját helyezte előtérbe, akitől bőségesen idéz, olyannyira, hogy a kampányközpontban egy életrajzot is kiállított róla az irodája dohányzóasztalán. „Miért csak Chiracról beszél?" – kérdezte tőle Sarkozy, aki annak sem örült, amikor a jelölt őt idézte, mert szerinte rosszkor és rossz helyen tette.
így alig jut el valami a választókhoz. A volt elnök azt is kifogásolta, hogy Pécresse miért nevezett ki egyszerre hat szóvivőt, amikor az ő 2007-es kampányát csak ketten segítették. Kérdés, mit fogad meg az intelmekből az elnökjelölt. Pécresse február 13-án nagygyűlést tart, amelyre Sarkozy is meghívást kapott, ő köszönte szépen, de közölte, hogy nem megy el, mert túl korainak tartja, hogy elkötelezze magát bárki mellett. Ez elég rizikós is lenne: a volt elnök számára igen rosszul jönne ki, ha olyan jelölt mellé állna, aki még a második fordulóba sem kerül be.
Persze az emberi tényezők sem mellékesek. Macron felhívta Sarkozyt, hogy boldog új évet kívánjon neki, Pécresse beérte egy SMS-sel, amit a volt elnök az orra alá is dörgölt: „Macron bezzeg felhívott...”