A budapesti Szerb Antal Gimnázium 34 tanára, vagyis a tantestület több mint 60 százaléka döntött úgy, hogy csatlakoznak a hét elején indult polgári engedetlenségi akciósorozathoz, így csütörtök reggel egynapos munkabeszüntetésbe kezdtek, tiltakozva a kormány jogszerű sztrájkot ellehetetlenítő rendelete ellen. A gimnázium egyik tanára, Fritz Erzsébet a Népszavának elmondta: ha a rendeletet betartva sztrájkolnának - ami előírta, hogy a pedagógusok csak úgy szüntethetik be a munkát, hogy közben tanítanak is – az teljesen értelmetlen lenne.
A gimnázium “engedetlen” pedagógusai közleményt is kiadtak, amelyben jelezték: a sztrájkhoz való alkotmányos joguk védelme érdekében döntöttek a polgári engedetlenségi akció mellett, a céljuk pedig az, hogy a kormány vonja vissza a pedagógusok alapjogait korlátozó rendeletét. Továbbá feladatuknak tekintik művelt, önálló, felelős gondolkodásra képes fiatal generációk felnevelését, éppen ezért kiállásuk másik oka a társadalmi felelősségvállalás, valamint hitelességük megőrzése.
Munkamegtagadásba kezdett a budapesti Teleki Blanka Gimnázium 32 pedagógusa és nevelési-oktatási munkát segítő alkalmazottja is. Mint közleményükben írták, teljes mértékben egyetértének az előző napokban hasonló módon tiltakozó gimnáziumok pedagógusaival, és tiltakoznak az ellen, hogy a kormány "álságos módon" a járványhelyeztre hivatkozva teszi érdekérvényesítésre alkalmatlanná a sztrájkot.
Nem vette fel a munkát csütörtök reggel a Pesterzsébeti Technikum négy oktatója sem. Közéjük tartozik Puskás Pál matematika-informatika szakos tanár, aki lapunknak úgy nyilatkozott: iskolájukban főleg idősebb, nyugdíj előtt álló oktatók tanítanak, így sokan nem merték vállalni az engedetlenségi akciót, de a kormány rendelete többeket felbőszített. Hozzátette: szeretné megköszönni a támogatást, amit a szülők, diákok és a társadalom nagy része felől tapasztaltak az elmúlt napokban.
Hétfőn a kőbányai Szent László Gimnázium 12 pedagógusa, kedden a terézvárosi Kölcsey Ferenc Gimnázium 20 tanára, szerdán pedig a budaörsi Illyés Gyula Gimnázium 48 pedagógusa tagadta meg a munkavégzést a kormány sztrájkjogot korlátozó rendelete miatt, amit a Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete az Alkotmánybíróságon is megtámad. Az érdekképviseletek emellett folytatják a március 16-ára meghirdetett határozatlan idejű sztrájk szervezését.
A tantestület mintegy háromnegyede tagadta meg a munkavégzést a budaörsi Illyés Gyula Gimnáziumban Húsz tanár tagadta meg a munkavégzést a budapesti Kölcsey Ferenc GimnáziumbanPolgári engedetlenség: nem vette fel a munkát a budapesti Szent László Gimnázium tizenkét pedagógusa