;

Ukrajna;konfliktus;kelet-ukrajnai szakadárok;

- A demarkációs vonal megsértésével vádolják egymást az ukránok és a szakadárok

Egy diplomáciai forrás szerint az EBESZ ukrajnai különleges megfigyelő missziója több incidenst is feljegyzett a demarkációs vonal mentén csütörtök reggel.

A demarkációs vonal megsértésével vádolta egymást az ukrán hadsereg és az oroszpárti szakadárok – jelentette csütörtökön a Reuters hírügynökség.

Az úgynevezett Luhanszki Népköztársaság közlése szerint az ukrán erők aknavetőket, gránátvetőket és géppuskát vetettek be négy esetben. „Az ukrán fegyveres erők súlyosan megsértették a tűzszüneti megállapodást azzal, hogy nehézfegyvereket vetettek be, amelyeket a minszki megállapodások értelmében ki kellene vonni” – fogalmaztak egy közleményben a szakadárok.

Az ukrán hadsereg a szakadárokra utalva közölte: az „orosz megszálló erők Sztanicja Luhanszka települését ágyúzták a luhanszki régióban”. A hadsereg által „terroristáknak” nevezett szakadárok a tájékoztatás szerint nehéztüzérségi fegyvereket vetettek be, és eltalálták egy óvoda épületét is. Az előzetes adatok szerint két civil megsebesült.

A Reutersnek a luhanszki régióbeli Kadijivka városában tartózkodó fotósa elmondta, hogy tüzérségi tűz hangját hallotta. A hírügynökség szerint az incidensek részleteit nem sikerült független forrásból megerősíteni, az előzetes beszámolók pedig arra utaltak, hogy a mostani esetek során hasonló mértékben sértették meg a tűzszünetet, mint azt a konfliktus elmúlt nyolc éve során rendszeresen tették.

Kijev és a nyugati szövetségesei az elmúlt hetekben többször is azt állították: meggyőződésük, hogy Moszkva ürügyként használhatna fel egy incidenst a kelet-ukrajnai konfliktusban arra, hogy támadást indítson Ukrajna ellen. Moszkva ezzel szemben azzal vádolja Kijevet, hogy ki akarja provokálni a feszültség fokozását annak érdekében, hogy erővel visszafoglalhassa a szakadár területeket.

Oroszország több mint százezer katonát vezényelt az ukrán határ közelébe, azonban tagadja, hogy támadásra készülne, az elmúlt napokban pedig - mint arról a Népszava is beszámolt - csapatvisszavonásokat jelentett be, igaz, a nyugati országok szerint ez nem történt meg.

Az orosz parlament alsóháza kedden Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz fordult azzal a kéréssel, hogy ismerje el a Luhanszki és Donyecki Népköztársaságokat. A Kreml jelezte: az elnök egyelőre nem tervez így tenni.

A francia erőket a Száhel-övezet más részein vetik be, Niger beleegyezett abba, hogy fogad csapatokat.