Budapest;Magyarország;Orbán Viktor;Brazília;látogatás;Jair Bolsonaro;

Bolsonaro Budapestre jött a kis nagytestvérhez, Orbán szerint ehhez hozzáadott, hogy Moszkvából érkezett

Brazil elnök először tett látogatást Magyarországon.

Ma olyan történt, ami korábban még sohasem. Magyarországot megtisztelte Brazília elnöke, ami diplomáciatörténeti esemény - fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök csütörtöki sajtótájékoztatóján, Jair Bolsonaro brazil elnökkel folytatott tárgyalását követően. Arról beszélt, mindehhez hozzáadott az a tény, hogy Bolsonaro Moszkvából érkezett Budapestre a háború lehetőségének árnyékában.

A sajtónyilatkozat előtt a két fél megállapodást írt alá az együttműködésről a honvédelem, a humanitárius tevékenység és a vízgazdálkodás területén.

A magyar kormányfő kifejezte részvétét a braziloknak az elmúlt napok természeti katasztrófái miatt. Arról is beszélt, hogy mivel Brazília a világ 12. legnagyobb gazdasága, Magyarországnak evidens érdeke az együttműködés. Hozzátette:

„Örömmel jelentem, hogy a világ nagy globális kihívásai tekintetében azonos a megközelítés Brazília és a Magyarország között, ami az együttműködés stabil alapja."

Hogy ez pontosan mit jelent, az egyébként adott esetben kérdéseket is felvethet, tekintettel arra, hogy Jair Bolsonaro a többi között azzal vált ismertté a nemzetközi nyilvánosság előtt, hogy az amazóniai esőerdők módszeres pusztítása mellett elbagatellizálja a klímaváltozást és a koronavírus-járványt, emellett oltás elleni kirohanásokban jeleskedik. 

A két politikus mindenesetre több megállapodást is kötött, például magyar megrendelésre Brazília két sugárhajtású katonai szállító repülőgépet épít 2023-ig. Megegyeztek abban is, hogy akár piaci alapon is vár brazil diákokat a magyar felsőoktatás, továbbá Brazília megnyílik a magyar befektetési lehetőségek előtt. Magyarország és Brazília emellett a tervek szerint létrehoz egy közös migrációügyi figyelmeztető rendszert, valamint közösen nyújtanak segítséget az üldözött afrikai keresztényeknek is.

Orbán Viktor arról is beszélt, hogy hasonló a megközelítésük a családokat érintő támadások tekintetében, ezek a családnak egy olyan koncepcióját akarják elfogadtatni a világgal, amely eltér attól, amit mi gondolunk családnak. A miniszterelnök ismertette, hogy a magyar alkotmányban „az apa férfi, az anya nő” és mindent meg fognak tenni annak érdekében, hogy ez a megközelítés ne relativizálódjon.

Támogatás támogatás után

Zárszóként a magyar kormányfő arról áradozott egy kicsit, hogy jelen lehetett Jair Bolsonaro 2018-as elnöki beiktatásán, amely „fantasztikus esemény", nagy népünnepély volt, és szeretné, ha elmehetne a következőre is. Erre nemsokára lehetősége is nyílhat, a brazil elnökválasztást ugyanis kevesebb mint nyolc hónap múlva, 2022. október 2-án tartják; Jair Bolsonaro nyilvánvalóan azért utazott el Vlagyimir Putyinhoz és ejtette útba Orbán Viktort, hogy támogatást szerezzen ehhez, és ő maga is támogassa a két vendéglátóját. Magyarországon hat hét múlva, április 3-án tartják a parlamenti választást, ami pedig Oroszországot illeti, bár a Brazíliával folytatott kereskedelem a töredékére esett vissza a Szovjetunió felbomlása óta, a két ország partner a BRICS nevet viselő szervezetben, amelyet Kínáva,l Indiával és Dél-Afrikával indítottak útnak. Nem mellsleg Brazília reménykedik abban is, hogy ha átalakítják az ENSZ Biztonsági Tanácsát, akkor állandó tagként helyet kap a testületben, ehhez pedig nem árt némi orosz támogatás. 

Jair Bolsonaro a tájékoztatón kiemelte, látogatása alkalmat ad a két ország kapcsolatának mélyítésére a többi között a gazdasági területen. Az elnök Brazília „kis nagytestvérének” nevezte Magyarországot, tekintettel a területi különbségekre, valamint arra, hogy partnere milyen eredményeket ért el a közös érdekek képviseletében. 

Az elnök hasznosnak ítélte a tárgyalást, amelyen az együttműködési nyilatkozatok mellett az orosz-ukrán konfliktus is szóba került. A moszkvai látogatásáról Magyarországra érkező Jair Bolsonaro hangsúlyozta, hogy a háború senkinek sem érdeke, azon mindenki csak veszíthet. Szólt arról is, hogy Brazíliában mintegy százezer magyar él, és számos brazil tanul Magyarországon.

Az Áder János államfővel folytatott megbeszélésére kitérve a brazil elnök arról is beszélt, hogy Amazónia kérdésében szerinte sokszor torz kép jut el a világba az országáról, amikor az esőerdők pusztítójaként jellemzik. Ezt azzal igyekezett cáfolni, hogy területük 63 százalékán megőrzik az élővilágot, és erdőtelepítést is végeznek. Szerinte az ellenük irányuló támadásokat az "agrárbizniszből" indítják.