Minden orosz tulajdonban lévő, Oroszországban regisztrált vagy orosz ellenőrzés alatt álló repülőgép előtt lezárják az Európai Unió legterét. Ezek a repülőgépek ezentúl nem tudnak felszállni, leszállni az Európai Unióban vagy átrepülni a területe felette - jelentette be vasárnap tartott sajtótájékoztatóján Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.
A politikus felhívta a figyelmet, hogy
mindez vonatkozik az oligarchák magánrepülőgépeire is.
Ursula von der Leyen a beszédet azzal kezdte, hogy történetében először az Európai Unió fegyvervásárlást fog finanszírozni, hogy segítsen egy támadás alatt álló országon, vagyis Ukrajnán. A bizottsági elnök vízválasztó pillanatként aposztrofálta ezt a döntést.
A repülési tilalmon túl betiltják a két állami tulajdonban lévő sajtóorgánumot, az RT-t és a Sputnik Newst, amelyek ezután nem terjeszthetik hazugságaikat az Európai Unióban - közölte Ursula von der Leyen. Megismételte, hogy orosz bankokat fognak száműzni a SWIFT-rendszerből, az orosz jegybank vagyonát pedig befagyasztják.
We are stepping up our support for Ukraine.
For the first time, the EU will finance the purchase and delivery of weapons and equipment to a country under attack.
We are also strengthening our sanctions against the Kremlin.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) February 27, 2022
Büntetőintézkedésekkel sújtja az Európai Unió a másik agresszort, a Lukasenka-rezsimet, Oroszország szövetségesét is az Ukrajna elleni harcban -folytatta Ursula von der Leyen - Belaruszt korlátozzák a dohány, a fa-, az ásványianyag-, cement-, vas- és acélexportban. figyelnek, hogy Oroszország ne tudja Belarusszal megkerülni az őt sújtó büntetőintézkedéseket, és azokat a belaruszokat is szankcionálják, akik támogatják Aljakszandr Lukasenko elnök rezsimjét.
Ami a légtérzárat illeti, az EU-tagországok jelentős része már jelezte, hogy nem fogad vagy enged át orosz repülőgépeket az Ukrajna elleni támadás miatt. Franciaország, Olaszország, Belgium, Németország, Finnország, Lengyelország, az Egyesült Királyság, Bulgária, Románia, Csehország, Észtország, Lettország, Litvánia és Szlovénia döntött így, de Izland is szólt, hogy az Ukrajnával vállalt szolidaritás jegyében tiltani fog.