Svájc;Monaco;orosz gazdagok;

- Ez is fájni fog az oligarcháknak

Az orosz oligarchákat igen kellemetlenül érinti, hogy Svájc és Monaco is csatlakozott az uniós büntetőintézkedésekhez.

Monaco, a szupergazdagok által gyakran kedvelt adóparadicsom, Oroszország ukrajnai invázióját követően befagyasztja a vagyonát és szankciókat vezet be egyes oroszokkal szemben – jelentette be hétfőn este a monacói királyi palota. Albert monacói herceg támogat minden olyan erőfeszítést, amelynek célja az ukrajnai harcok leállítása és az orosz fegyveres erők ukrán területről való kivonulásának ösztönzése, közölték.

A dúsgazdag oroszok egyik kedvenc helye a hercegség, s nem csak a mediterrán klíma, hanem a meglehetősen nagyvonalú adórendszer miatt. A nyári hónapokban Monaco kikötőjében nemzetközi milliárdosok, hírességek és oligarchák szuperjachtjai sorjáznak. A monarchia arról nem tett említést, mely személyek vagyonát fagyasztják be. Előzőleg Franciaország közölte, hogy átfésüli az ukrajnai háborúval kapcsolatos szankciós listákon szereplő oroszok tulajdonában lévő pénzügyi eszközöket, köztük ingatlanokat, jachtokat és luxusautókat. "Megvan a jogi felhatalmazásunk arra, hogy lefoglaljuk ezeket a vagyontárgyakat" - mondta Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter az Emmanuel Macron elnökkel tartott válságtanácskozás után. Egy sor orosz oligarcha rendelkezik luxusingatlanokkal a Cote d’Azuron. Egy francia adat szerint egyes oroszok három hónapot töltenek a Riviérán, és azok, akik „csak” bérlik az adott ingatlant, hetente akár 5 000 és 20 000 eurós összeget fizetnek a bérleti díjért. Különösen kedvelik a Cannes és Nizza között fekvő Antibes egyes részeit. A leggazdagabb tíz orosz közül állítólag hat rendelkezik ingatlannal az illeni félszigeten. Azok az orozok, akiknek már nem jut hely a Riviérán, megelégszenek Szardíniával vagy Toszkánával.

Nagyon kellemetlenül érinti az oroszokat Svájc döntése is. Az alpesi állam némi habozás után, hétfőn jelenetette be: alkalmazza az Oroszországgal szembeni összes uniós szankciót. Ez jelentős külpolitikai fordulatot jelent a semlegességére oly büszke ország életében. A Szövetségi Tanács, ahogy a kormányt Svájcban nevezik, a háború első napjaiban csak olyan intézkedéseket kívánt hozni, amelyekkel megakadályozzák, hogy az uniós szankciókat Svájcon keresztül játsszák ki.

A bejelentett intézkedések értelmében Bern elrendelte az uniós listán szereplő 367 személy és vállalat vagyonának befagyasztását. Svájc azonnali hatállyal végrehajtja a pénzügyi szankciókat Putyin, valamint Mihail Misusztin orosz miniszterelnök és Szergej Lavrov külügyminiszter ellen is.

Svájc az orosz oligarchák és üzletemberek kedvelt tartózkodási helye. A világ egyik legrégebbi pénzügyi szervezete, a Nemzetközi Fizetések Bankjának (BIS) felmérései szerint a gazdag oroszok a legutóbbi adatfelvételkor mintegy 11 milliárd dollárt tartottak svájci bankokban. Oroszország áruforgalmának 80 százalékát Svájcon keresztül bonyolítja. Mark Pieth svájci büntetőjogász és korrupcióellenes aktivista szerint az orosz vagyon befagyasztása szükséges és esedékes lépés. Pieth a Frankfurter Allgemeine Zeitungban úgy becsülte: az EU listáján szereplő 367 Putyinhoz közel álló személy több mint fele rendelkezhet svájci bankszámlával. „De valószínűleg a pénzük már el is folyt. Ezek az emberek profik a vagyonuk elrejtésében” – vélekedett a szakértő. Természetesen a svájci bankok már a Szövetségi Tanács döntése előtt is kénytelenek voltak nagy figyelmet fordítani a külföldről érkező, saját ügyfeleiket érintő szankciókra. Az Egyesült Államok bármilyen jogsértés esetén magas bírsággal vagy akár az engedélyük visszavonásával fenyegették őket.

Mint Karin Keller-Sutter svájci igazságügyi miniszter kifejtette, hazája öt, Putyinhoz szorosan kötődő személy ellen is önálló szankciókat hoz. Olyan oligarchákról van szó, akik cégeiken keresztül szorosan részt vesznek a pénzügyi és árutermék-kereskedelemben, de nem Svájcban élnek. A miniszter a személyiségi jogok védelme érdekében nem kívánta megemlíteni ezen személyek nevét, akik most már be sem léphetnek az alpesi állam területére. Ezen túlmenően az oroszok számára 2009 óta érvényben lévő vízumkönnyítéseket is megszüntetik. A svájci légteret azonnali hatállyal lezárták az Oroszországból érkező járatok előtt. 

Az elmúlt napokat igazán az ukránok sínylették meg, de az orosz agresszió és fenyegetőzés a balti államok vezetőit és lakóit is nyugtalansággal töltötte el.