Bár konkrét összefüggés nincs, mégis Jiri Menzel édesbús, tragikomikus filmjének címe jut eszembe a hazánkban gondosan és alaposan betiltott, vagy éppen betiltani szándékozott sztrájkok hallatán.
Nem ma kezdődött. A 2012-es személyszállítási törvény indította el a lavinát. Ez önmagában értelmetlenné, a sztrájktörvény módosításával együtt pedig lehetetlenné tette a sztrájkot a közforgalmú közlekedésben. Ezzel – az érintettek számára keserű pirulaként – sikerült megregulázni a magukért, a saját érdekeikért sokszor kiállni hajlandó és képes vasutasokat.
A járványhelyzet aztán újabb lendületet adott a regulaalkotáshoz. A légiforgalmi irányítóknak a kormány egyszerűen megtiltotta a sztrájkot, a pedagógusokat pedig nemrég figyelmeztette, hogy a munkabeszüntetés idejére a szokásosnál is jobban, alaposabban kellene megszervezniük a munkájukat.
Ez beleillik a jogszabályi koherencia elmúlt időszakban tapasztalt hiányába, zavarába. Azt még nem is említettem, hogy a történelmi visszatekintés időszakában mindvégig a Fidesz-kormány volt hatalmon.
Mondhatná bárki, hogy ez is kevés. Ennyi idő alatt ugyanis a teljes közszolgáltatásra, közszférára szabhattak volna hasonló jogszabályokat. Azonban csak módjával! Csak amikor szükséges. Majd szép lassan sorra kerül mindenki. Ehhez nem kell más, mint ébredő munkás öntudat, vagy hosszú vészhelyzet, vagy – az állampolgáraival szemben továbbra is – keménykezű kormányzat.
Nem mindenki tudja, hogy a sztrájk alapjog. Most olvashatjuk ezt egyre több iskola falán.
Azt sem mindenki tudja, hogy a sztrájk nem szakszervezeti, hanem munkavállalói jog. Csakhogy egyedül nem lehet megszervezni, kell hozzá egy erős, egységes szervezet, a szakszervezet. Az pedig – a klasszikus mondásra utalva – olyan erős, mint a lánc. A legjobb tehát az, ha a szakszervezetben minden láncszem erős, különben könnyen szétszakítják. És jó ideje már erre megy ki a játék.
Egy veszélyhelyzet alatt meg kell védeni a nemzetet, az állam polgárait. Bármi áron, bármitől. Minden áron, mindentől. De tényleg? Bár konkrét összefüggés itt sincs, mégis a jelenlegi veszélyhelyzetre hivatkozva kurtítja a munkavállalói jogokat a legfrissebb jogszabály.
Összefogni hát!