futball;Chelsea;Egyesült Királyság;Roman Abramovics;

- Roman Abramovics elszánta magát a Chelsea eladására

Fokozódó nyomás nehezedett Roman Abramovicsra az elmúlt napokban, hogy váljon meg londoni ingatlanjaitól és a Chelsea klubtól, hiszen az orosz iparmágnást egyre jobban fenyegetik a szigetországi vagyonelkobzó szankciók.

A futballcsapatnak igazán nem volt szüksége újabb bizonytalanságokra, így szinte fellélegzésként érkezett a tulajdonos szerda este közzétett nyilatkozata. Ebben leszögezte, hogy mint mindig, a klub legjobb érdekeit figyelembe véve hozta meg döntését. A jelenlegi helyzetben úgy érezte, a leghelyesebb a klub eladása, mert ez szolgálja leginkább a csapat, a szurkolók, az alkalmazottak, egyben a szponzorok és partnerek érdekeit".

A kékek történetének egyik legdrámaibb napján, amikor - szinte mellékesen – a Luton Town ellen nehezen kivívott 3-2-es győzelemmel jutottak a kupában a legjobb nyolc közé – Abramovics állásfoglalása hangsúlyozza, hogy az eladásra a szabályokat követő, és nem elhamarkodott eljárás keretében kerül sor. Meglepő részlet, hogy a vételár egy jótékonysági alapítványba kerül, melyből az ukrajnai háború áldozatait fogják megsegíteni és hozzájárulnak az újjáépítéshez is. Az orosz mágnás nem tart igényt a klubnak nyújtott 1,5 milliárd fontos hitel visszafizetésére sem. A kommüniké végén visszatér arra, milyen fájdalmasnak találja a megválást Stamford Bridge-től.

Csütörtökön még nem volt világos, hogyan néz ki a Chelsea Abramovics nélküli jövője. Pótlása nem tűnik egyszerűnek, hiszen azon ritka tulajdonosok közé tartozott, aki nem takarékoskodott, amikor új játékosok megvásárlásáról volt szó, és kész volt bármikor, sok millió fontos bánatpénz ellenében megválni alkalmatlannak vélt vagy bizonyult mesteredzőitől. Az európai futball egyik csillaga veszteségesen működik és a hiányt mindeddig a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett Abramovics-cég, a Fordstam Limited finanszírozta.

Nagy kérdés, hogy viszonyul majd ehhez az új tulajdonos. Az érdeklődők közül eddig a svájci milliárdos, Hansjörg Wyss neve vált publikussá. A 87 éves üzletember az Egyesült Államokban liberális politikai és környezetvédelmi projekteket is támogat. A potenciális vevőktől 4 milliárd fontos vételárat remél a klub, de bennfentesek szerint 2 milliárdnál többre nem számíthat. Wyss egy hat-hét befektetőt tömörítő konzorcium részeként szállna be a sikercsapatba. A klub értékét alighanem jelentősen csökkenti, hogy kapacitása szinte a fele a Manchester Unitedének, a Cityének, vagy az Arsenalénak.

Ami Abramovics ingatlanportfólióját illeti, a The Times információi szerint izzik a londoni piac, lázba jöttek az ügynökök, miután a mágnás egyik bizalmasa három sztár-irodát is riasztott a valószínű üzleti lehetőségről. A The Sunday Times éves Gazdagok listája idei 8. helyezettjének tulajdona a Kensington Palace Gardensban, a rendszerint a „milliárdosok házsoraként” emlegetett utcában fekszik . A fasor több követségnek, köztük az orosznak és a csehnek is helyet ad, ezért rendjét mindkét végén fegyveres őrök biztosítják.

Abramovics kúriáját ténylegesen a Crown Estate birtokolja, az 55 éves Putyin-bizalmas 2011-ben vásárolta meg 90 millió fontért a feltételezések szerint 90 és 125 év közötti bérleti jogot, majd újabb 28 millió fontot érő felújításra kért és kapott építési engedélyt. Minden sietsége ellenére a milliárdos 150-170 millió fontot szeretne kapni a luxusházért. Egy másik tranzakció keretében Temzére néző modern lakásától is megválna. Utóbbit meghökkentő 22 millió fontért vívta ki magának 2018-ban.

Abramovics és más, brit érdekeltségekkel rendelkező oligarchák ismételten szerepeltek a parlament napirendjén, utoljára az ellenzék vezére, Sir Keir Starmer követelte a miniszterelnöki interpellációk során a tervezett szankciók mihamarabbi bevezetését. A külügyminisztérium és a National Crime Agency, a nemzeti bűnügyi hivatal azonban mindeddig képtelen volt közvetlen kapcsolatot kimutatni Abramovics és társai, illetve Putyin rezsime között, azaz nincs még jogalapja a büntető intézkedésekre.

A csütörtöki The Times szerint Liz Truss külügyminiszter ingerült, amiért az igazi nagyágyúknak még az adóparadicsomokban elrejtett vagyonát sem egyszerű azonosítani. Hetekbe, sőt hónapokba telhet, míg Abramovics mellett a mindeddig az Evertont több szálon szponzoráló Aliser Usmanov és mások ellen „bombabiztos” bizonyítékokat tudnak felhozni. A munkáspárti vezető azt is felvetette, az EU-val ellentétben az Egyesült Királyság miért nem rendelt el szankciókat Igor Shvalov, volt orosz első miniszterelnök-helyettessel szemben, noha a Whitehall-ban sok millió font értékű lakással rendelkezik és Putyin barátjaként ukrán vér tapad a kezéhez? Boris Johnson megígérte, hogy rövidesen közzéteszi az orosz elnökhöz közel álló, brit érdekeltségű személyek teljes listáját.  

Az agresszió kezdete óta először állt egymással szemben a két hadban álló ország sportolója, a Monterreyben rendezett tenisztornán a megtámadott nemzet lánya nyert.