Szijjártó Péter;szankciók;gázellátás;orosz-ukrán háború;

Szijjártó Péter: A kormány nem fogja támogatni az orosz gázszállítást érintő uniós szankciókat

A külgazdasági és külügyminiszter szerint egy ilyen szankció következtében nem tudna működni a magyar ipar és munkahelyek szűnnének meg.

Magyarország egészen biztosan nem fog tudni olyan EU-s javaslatot támogatni, mellyel az orosz gázszállítás szankció alá kerül - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki az ATV cikke szerint ezzel egyértelmű vétót helyezett kilátásba arra az esetre, ha az energia területét érintenék az uniós szankciók.

Az Európai Unió soros elnökeként Franciaország március 10-11-én tart a Versailles-i kastélyban uniós csúcsot, amelynek napirendjén Európa „energetikai függetlenségének stratégiája” is szerepel. Emmanuel Macron francia elnök arról beszélt, hogy „nem függhetünk másoktól, elsősorban az orosz gáztól, sem a közlekedésben, sem a fűtésben vagy a gyáraink működtetésében”. Az energetikai szankciók lehetőségét Josep Borrell, az EU külügyi főképviselője sem zárta ki.

Egy ilyen lépés azonban magyar szempontból rendkívül érzékeny területet érintene, elsősorban Paks 2 építése miatt, de a magyar-orosz hosszútávú gázszállítási szerződés miatt is, amelyet tavaly ősszel írtak alá. Szijjártó Péter szerint ezért az erre vonatkozó szankció esetén Magyarország energiaellátása súlyos válságba kerülne, fűtés híján az ipar sem tudna működni és munkahelyek vesznének el. A tárcavezető ezért mindenkit arra kért, hogy ne tegyenek olyan javaslatot, ami az energiaellátással kapcsolatos szankciókat tartalmaz. 

„Azt Magyarország egészen biztosan nem fogja tudni támogatni”

- fogalmazott.

A miniszter hozzátette, a jelenlegi helyzet betartását támogatják, ami energiaellatással kapcsolatos szankciókat nem tartalmaz. Szijjártó Péter ugyanakkor azt is hangsúlyozta, nincs egyedül véleményével a magyar kormány, mint a megbeszélések alapján fogalmazott, mások mellett „egy nagy és erős ország képviselője” is osztja ezt a nézetet, bár hogy konkrétan melyik országé, azt nem említette.

Új szankciós listára vonatkozó előterjesztés az ülésén nem volt napirenden, többen voltak azon a véleményen, hogy az eddigi három szankciós csomagot kell jól alkalmazni. Az újabb szankciós lista alaposabb előkészítést igényel - mondta Szijjártó Péter, hozzátéve, hogy Magyarország egyébként mindig részese volt a közös uniós döntéseknek és ezt az egységet a jövőben is szeretnék fenntartani. Azt azonban szeretnék elkerülni, hogy - mint fogalmazott - „a háború árát a magyar emberek fizessék meg”.