Ukrajna a hírek szerint Lengyelországból kaphat olyan harci repülőgépeket, amelyeket ismernek a pilótái. A lengyel légierőnek 23 MiG-29-ese és 18 SzU-22-ese van. Szlovákiának is vannak MiG-29-esei, míg Magyarországnak már nincsenek működőképes gépei, de vannak hajtóművek és más alkatrészek, amelyek átadásáról egyelőre nem érkezett jelentés. A repülőgépek mellett legalább ilyen fontos azok fegyverzete, mert a raktáron lévő levegő-levegő vagy levegő-föld rakéták hamar elfogynak az intenzív háborúban. Okkal feltételezhető, hogy Ukrajna a háború első pillanatától kap utánpótlást külföldi készletekből.
A Ben Wallace brit védelmi miniszter elnökletével február 25-én tartott donorkonferencián 25 ország ígért katonai szállítmányokat Ukrajnának, ezek közül 14-18 már lépett is. A Politico hétvégi cikke szerint a britek egyfajta koordinátori szerepet töltenek be és napi szinten egyeztetnek az ukrán igényekről. Eközben a NATO szinte valós idejű hírszerzési adatokat bocsát Kijev rendelkezésére. Amerikai források azt mondták, akár 30-60 percen belül átadják az értesüléseket, csak arra igyekeznek vigyázni, hogy az oroszok ne jöhessenek rá azok megszerzésének módjára.
Az Egyesült Államok és néhány legszorosabb szövetségese, így Kanada és az Egyesült Királyság nem most kezdte az ukrán hadsereg megerősítését.
2014 óta az amerikaiak hárommilliárd dollár katonai segélyt adtak és folyamatosan több száz nyugati kiképző, tanácsadó dolgozott az országban. Utólag látszik, hogy jól becsülték meg, mire lesz a legnagyobb szükség: a városi harchoz és a lesből indított támadásokhoz szükséges fegyverekre, illetve tudásra.
A fegyverek listáján előkelő helyen áll a Mossberg cég 500-as típusú ismétlőpuskája, amely különösen hatékony a közelharcban és páncéltörő, illetve robbanó lőszer kilövésére is képes. A legtöbb szó talán a páncéltörő Javelin és a helikopterek, alacsonyan szálló repülőgépek ellen vállról indítható Stinger rakétákról esett, de az ukránok a bunkerek, épületek és könnyű páncélosok ellen használható M141 rakétavetőket, illetve MK19 géppuskákat is kaptak. Utóbbiak szintén képesek robbanó és páncéltörő lövedékek kilövésére. A Rambo filmek óta jól ismert, hatcsövű, villanymotorral hajtott M134 gépágyú is megvan az ukrán arzenálban. Ezt helikopterre vagy állványra, esetleg kisteherautóra szerelve használják és percenként 2-6 ezer lövést képes leadni. A britek, a kanadaiak, a hollandok, a németek, a csehek, a szlovákok, sőt, a semleges svédek és finnek is küldtek hadianyagot, főként könnyű páncéltörő fegyvereket és lőszert.
A szállítmányok most leginkább Lengyelországon át, közúton érkeznek. A visegrádi országok közül egyedül Magyarország nem hajlandó fegyverrel vagy hadianyaggal segíteni az ukrán védekezést vagy legalább engedni a szállítmányok áthaladását. Ugyanakkor a Pápán állomásozó, nemzetközi üzemeltetésű, de magyar lajstromban szereplő C-17-es szállítógépek a hírek szerint részt vesznek a műveletben.