Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter március harmadikán azt jelentette be, hogy bár mindenütt máshol feloldják a kötelezettséget, az egészségügyi intézmények (például kórházak, háziorvosi- és szakrendelők) zárt tereiben, valamint az idősotthonokban továbbra is hordani kell a maszkot. Az egy nap múlva megjelent kormányrendelet viszont úgy törölte el ezeket a kötelezettségeket, hogy nem említett ilyen kivételeket.
Az egészségügyi intézmények vezetőinek egy része ezt meglehetősen helytelenítette és éppen a betegeik védelmében sokan helyi szabályokat hoztak. Lapunknak a hétvégén többen is azt mondták: vagy eleve megkövetelik a maszk viselését az intézményükben, vagy plakátokon ajánlják azt.
A zavart nyilván az egészségügyi kormányzat is érzékelhette, mert hétfőn megérkezett a Nemzeti Népegészségügyi Központ új határozata, amely visszaállította a maszkviselést az egészségügyben és a szociális intézményekben. Az országos tisztifőorvos határozata csak a kórtermekben fekvő betegeknek, a hat éven aluliaknak, illetve értelmi fogyatékosoknak, autistáknak adott felmentést a maszkhasználat alól. További engedménye a kórházi dolgozóknak, hogy a betegellátástól elkülönített helyiségekben – orvosi, nővérszobákban, étkezdékben, pihenőkben, irodákban – ők levehetik a maszkjukat.
Az országos tisztifőorvos mellett Kásler Miklós is adott ki újabb utasítást. Ebben részben föloldotta a beteglátogatási korlátozásokat. Így a szüléseknél egy hozzátartozó – az apa, vagy egy másik személy – benn lehet. Ám császármetszéskor a műtőbe már nem léphetnek be. Egy fekvő beteghez naponta legfeljebb két látogató mehet be, személyenként maximum 30 percre vagy egy látogató 60 percre. A Covid-betegek továbbra sem látogathatók. A miniszteri utasítás azt is javasolja, ha az idő engedi, akkor a látogatást szervezze az intézmény szabadtéren. Ez esetben nincs korlát sem a látogatók számát, sem a látogatás idejét illetően.
A súlyos Covid-fertőzöttek ellátására harminc kórházat jelölt ki a miniszter. Ezek zömében megyei centrumkórházak, orvosképzéssel is foglalkozó egyetemi centrumok, országos intézetek. A mintegy 61 ezer közfinanszírozott kórházi ágyból már csak alig 8 ezret kell fenntartaniuk a Covid-betegek ellátására az intézményeknek. Ebből 800-nak intenzív ellátásra alkalmas férőhelynek kell lennie.