;

személyiségi jogi per;Hann Endre;Elkxrtuk;

- Hann Endre beperelte az Elkxrtuk készítőit

A gyurcsányozós heccfilm alkotói azzal védekeznek, hogy a nézőközönség számára teljesen egyértelmű, hogy egy játékfilmet látnak a moziban, nem pedig híradót, ezért a jó hírnév megsértéséről nem lehet beszélni. 

Beperelte a Mega Film Kiadó Kft.-t Hann Endre, a Medián közvéleménykutató vezetője jó hírnévhez való személyiségi jogának megsértése miatt - olvasható a 444.hu cikkében. 

Ez a cég készítette az Elkxrtuk című filmet, mely a 2006-os események fideszes narratíváját mutatja be. A film egyik főszereplője „Endre”, a szocialista politikusok körül forgolódó közvélemény-kutató, akit a filmben Bokor Barna alakít. Fő antagonistaként ő az, aki háttérből irányítja a baloldali kormány döntéseit, hamis kutatási eredményekkel manipulálja a közvéleményt, és titokban miniszterekkel egyeztet arról, hogy melyik újságírót érdemes megfigyelni.

Kálomista Gábor producer maga sem tagadta, hogy Hann Endréről mintázták a karaktert - mindezt a film honlapján egy kép és a leírás mellékelésével egyértelművé tették. Az ismert közvéleménykutató idén januárban peren kívüli megegyezést ajánlott Kálomistának, és nyilvános bocsánatkérés, valamint 3 millió forint sérelemdíj esetén elállt volna a jogi procedúrától. A kereset három valótlan állítás helyesbítését kéri. Egyrészt annak kimondását, hogy a film valótlanul állítja, hogy Hann és a Medián „az akkor kormányzó MSZP-SZDSZ kormánykoalíció támogatottságát a ténylegesen mértnél magasabban, az ellenzékben lévő Fidesz támogatottságát pedig a ténylegesen mértnél alacsonyabban megjelölő - közvéleménykutatási eredményeket tett közzé.” Azt a valótlan állítást is szeretné többek között helyreigazíttatni az alperessel, miszerint ő az akkori kormány politikai döntéshozatalának fontos résztvevője volt, aki folyamatosan kapcsolatot tartott Szilvásy György polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszterrel.

Kálomista Gábor nem élt a peren kívüli megegyezéssel. Válaszlevelében ugyan közvetetten elismerte, hogy az említett részek kitalációk. A producer azt írta, hogy a Mega Film

„játékfilmet készített, mely még ha valós eseményeken is alapul, de fikciós műfaj. Tekintve, hogy a nézőközönség számára teljesen egyértelmű, hogy egy játékfilmet lát a moziban, nem pedig híradót néz, tények meghamisításáról, így a jó hírnév megsértéséről nem lehet beszélni.”

Így azon körülmény, hogy „nem érinti személyiségi jogait, tekintve még egyszer a játékfilm műfaját és hozzá kapcsolódóan a véleménynyilvánítás szabadsága és a művészeti alkotás szabadságának Alaptörvényben rögzített alapjogát.”

A gyurcsányozós heccfilmre bemutatásakor egyébként komoly kampányt épített a Fidesz. Egy karcagi iskola diákjainak például kötelező volt megnézni, de a Magyar Agrárgazdasági Kamara fideszes elnöke több mint 360 ezer forintot költött arra, hogy munkatársai ingyen megtekinthessék a NER kurzusfilmjét. 

A feljelentés hivatalosan ismeretlen tettes ellen szól.