Oroszország;Ukrajna;háború;Vlagyimir Putyin;invázió;

- Harcias, de bizakodó a hangulat Lvivnél

Két napig üzemanyaghiány volt Nyugat-Ukrajnában, de most ismét kapható benzin – mondta el lapunknak hétvégén egyik olvasónk, aki Lviv környékén tartózkodik. 

Mint mondja, vélhetően az Európai Unióból szállítottak üzemanyagot, amely most húsz százalékkal olcsóbb, mint korábban. Ennek elsősorban az az oka, hogy eltörölték a jövedéki adót. Az áfát pedig hét százalékra csökkentették. A közlekedési eszközök menetrend szerint járnak, működik a gyakran kisbuszokat használó helyi taxi, így bárhová el lehet jutni. Ugyanakkor kijárási tilalom van érvényben, reggel 6 órától este 10-ig, ám ezt „nem veszik annyira szigorúan”, magyarázza. Ellenben ha valaki még éjjel egykor is az utcán mászkál, biztos, hogy beviszik az őrszobára. 

„Engem is kétszer megállítottak, eleve sokat mozgok az itteni városok között. Ilyenkor átvizsgálják a papírjaimat, megnézik a telefonomat, milyen üzeneteket írtam, megtekintik a fényképeimet, átvizsgálják a kocsit. De meg kell, hogy állapítsam, teljesen korrektek a helyi hatóságok”, teszi hozzá.

Minden nagyobb és kisebb település előtt ellenőrzőpontokat állítottak fel. Ugyanakkor a 10 ezer főnél alacsonyabb településeknél előfordul, hogy senki sem áll itt. Az ennél nagyobb városokban e pontokon meg kell mutatni az okmányokat, fel kell kapcsolni a világítást. Előfordul, hogy átnézik az autót, de ezt csak szúrópróbaszerűen. Ám nem pánikszerűen kutakodnak, nincs boszorkányüldözés, mondja olvasónk. Ugyan hadiállapot van érvényben, de tény: egészen emberien megszervezték az ellenőrzéseket.

Élelmiszerrel Nyugat-Ukrajna bőségesen el van látva, az üzletek tele vannak áruval és személyzetből sincs hiány. Összességében megállapítható, Ukrajnának e nyugati részén nyugalom honol, a bankrendszer működik, hitelkártyával is lehet vásárolni. „Én magam is 500 eurót vettem fel, mindenfajta gond nélkül”, jegyezte meg. Alkoholt viszont nem lehet kapni, sőt, ha valakinél a rendőrök szeszes italt találnak, elvben ugyan nem vehetnék el, de elveszik.

Mint mondja, a hangulat meglehetősen harcias, az emberek folyamatosan arról beszélnek, hogy le akarják győzni a betolakodó orosz hadsereget. 

Számos buzdító plakátot látni, de az emberek hozzáállását is az jellemzi, hogy meg akarják védeni az országukat, s ha kell, az utolsó csepp vérükig, az utolsó emberig harcolni fognak.

A nyugalom ellenére természetesen a hangulat nem olyan, mint békeidőben, időnként rakéták is becsapódnak, a lengyel határ, illetve Lviv közelében, így uralkodik egy bizonyos félelem is az emberek körében, ettől függetlenül Nyugat-Ukrajnában nem érződik annyira a háború a hétköznapi életben, mint az ország többi részén, s az élet tulajdonképpen ugyanúgy halad, mint máskor. „Az emberek reggel dolgozni mennek, gond nélkül működik a helyi piac, bármennyit lehet vásárolni, ráadásul kiváló minőségű termékekből”. Mint mondja, a húsáru is kiváló, étolajból akár sok karton is elvihető, ráadásul többféle gyártótól is árusítanak. Gabonafélét, déligyümölcsöket is kapni és vásárolnak is belőlük, úgyhogy zajlik az élet.

Olvasónk hozzáteszi, Nyugat-Ukrajnában egyre erősebb a meggyőződés, hogy ide – a légitámadások ellenére – aligha jutnak el a „nagy testvér” csapatai. Erre utal, hogy az orosz haderő megrekedt, alig halad előre, katonáik ugyanott vesztegelnek, mint egy héttel ezelőtt. Valójában állóháború alakult ki alig mozgó fronttal. „A hangulat előrevetít egy lehetséges győzelmet és annak alapján, amit tapasztalok, az itteni viszonyokat csak egy szőnyegbombázás tudná teljesen megváltoztatni, romba dönteni” – vélekedik. De Kijev esetében is egyre nehezebb az Orosz Föderáció győzelmét elképzelni, teszi hozzá, mert rendkívüli módon felkészültek a helyi erők a főváros védelmére, kevéssé valószínű, hogy egy esetleges utcai harcokat az orosz katonák nyernék meg. Az optimizmust erősíti az is, hogy Ukrajna igen sok fegyvert kapott Nyugatról, s emiatt is az az emberek meggyőződése, hogy megvédik Ukrajnát a betolakodóktól. Sőt, még akár arra is képesek lehetnek, hangzik a derűlátó vélemény, hogy visszaszerzik a Krím-félszigetet és a Donyec-medencét.

A legutóbbi felmérés szerint az ukránok 93 százaléka meg van győződve arról, hogy legyőzik a betolakodókat, 98 százalék pedig ellenséges államnak tekinti Oroszországot. 

A hadsereg eddigi gyenge teljesítménye láttán veszélybe került az orosz fegyverexport maradék piaca.