Ukrajna;háború;menekült;BOK Sportcsarnok;

Több mint fele gyerek a Budapestre érkezett menekülteknek

Több mint fele kiskorú az Ukrajnából érkezett és a fővárosi szállásokon elhelyezett menekülteknek – derült ki Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes összesítéséből. Jelenleg több mint 900 rövid távú férőhelyük van, ez a civilek, a karitatív szervezetek és a főváros összes kapacitása, a tegnapi adatok szerint 103 szabad hely volt. Kiss Ambrus eddig több mint kétezer ukrán menekültnek segített Budapest szállással, étkezéssel.

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága szerint március 20-áig 312 ezren érkeztek Magyarországra Ukrajnából. A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) pedig azt közölte, hétfőn 1953 menekültet fogadtak a fővárosban.

Az érkezők közül a néhány fős ukrán családok zömében szinte azonnal tovább utaznak nyugatra. Az Ukrajnában tanuló harmadik világbeli diákoknál már nem ennyire egyértelmű a helyzet, többen ugyanis Magyarországon folytatnák tanulmányaikat. A kárpátaljai magyar és magyarajkú roma családok nagy része szintén nem tervezi a tovább utazást. A menekültek zöme – 63 százalék – Záhonyon át jött, 15 százalékuk Nyíregyházáról, a fennmaradó részük Románia felől, vagy Debrecenből. Ez azért fontos, mert a kormány hétfőn életbe léptetett új rendelkezései szerint a vonatokat Kőbányán állítják meg és onnan buszokkal viszik tovább a menekülteket a tranzitváróba. A probléma ezzel az, hogy a jelek szerint továbbra is sokan érkeznek a Keleti és a Nyugati pályaudvarra, ezeken a helyszíneken pedig semmilyen civil segítség nem fogadja őket. Sőt a Fővárosi Védelmi Bizottság (FVB) – ami a nevével ellentétben javarészt a kormányhivatal alá tartozik – kifejezetten kérte a civileket, ne legyenek jelen a pályaudvarokon, mivel attól tartottak, hogy a menekülők „ott ragadnának” és nem lennének hajlandóak a most megnyitott tranzitváró BOK Sportcsarnokba elmenni.

Úgy tudjuk, hogy a csarnokban hétfőn és kedden is nagyjából ezer menekült fordult meg. Egyébként a BOK megnyitásáról a kormány ismét az önkormányzat kihagyásával döntött. Az állam szerepe a csarnok megnyitásával és a rendőri jelenléttel ki is merült, ugyanis a menekültellátást karitatív szolgálatok és a civilek végzik, a szállítást pedig az önkormányzat buszai. Kiss Ambrus szerint a csarnok amúgy igényesen kialakított, ám szerinte gond, hogy miközben eddig két pályaudvaron volt igény segítségre, a BOK megnyitásával, Kőbánya felsővel együtt már négy helyszínen. Azzal ugyanakkor egyetértett, hogy a Keleti pályaudvar nem igazán volt alkalmas menekültpont üzemeltetésére.

A főpolgármester-helyettes szavaiból kiderült, Budapest vezetése semmilyen érdemi információt nem kap arról, hogy az állam mekkora kapacitással rendelkezik a menekültek tartós elhelyezésre. Márpedig a fővárosnak is szükséges lenne látnia, hogy a kormány milyen vészforgatókönyvekkel számol abban az esetben, ha megugrik a menekültek száma. Jelenleg ugyan többen távoznak Magyarországról, mint ahányan naponta érkeznek (a korábban már ide menekültek jó része miután észlelte, hogy a háború elhúzódik, tovább állt) azonban ez a trend megfordulhat, ha célországok közlik, hogy nem tudnak több ukrán menekültet fogadni.