Két jóbarát, Dwa bratanki címmel, a XX. század első felének magyar-lengyel katonai kapcsolatait, együttműködését ismertető könyvet mutatott be Németh Szilárd a honvédelmi tárca parlamenti államtitkára szerdán a magyar-lengyel barátság napja alkalmából.
„A két népbarátságát az ezeréves testvériség, a közös kultúra és történelem alapozza meg. Most pedig, amikor háború dúl a szomszédunkban, különösen fontos ezeknek a hagyományoknak a tisztelete”
– mondta.
Németh Szilárd – nem említve, hogy a szomszédban dúló háborút Oroszország indította a független Ukrajna ellen – arról beszélt, hogy a könyv az ezeréves barátság egy szeletét, a két nép XX. századi katonai együttműködését mutatja be. Megjegyezte, hogy „Magyarország nagyban hozzájárult ahhoz, hogy Lengyelország 1920-ban, 123 év felosztottság után kivívta függetlenségét”.
A kormány jelenlegi háborús kommunikációjával szemben nagy kontrasztot mutat hazánk több mint száz éves szerepe, s a fideszes politikus fel is idézte, hogy abból a háborúból nem maradtunk ki, sőt:
„1920 augusztusában, vagyis az ország megcsonkításáról szóló trianoni döntés után nem egészen két hónappal Magyarország volt az egyetlen, amely fegyvert és lőszereket szállított a bolsevik haderővel szemben élet-halál harcot vívó Lengyelországnak.”
Németh Szilárd arról is beszélt, hogy a Csepel Művekből kiszállított puskák és a százmillió lőszer tette lehetővé a „visztulai csodát”, vagyis azt, hogy a lengyelek 1920 augusztusában Varsó határában győzelmet arattak a támadó szovjet-orosz hadsereggel szemben. Az államtitkár a könyvbemutatót megelőzően Csepel főterén megkoszorúzta azt az emléktáblát, amely a lengyel nemzet háláját hirdeti az 1919-1920-ban a Magyar Királyság által Lengyelországnak nyújtott katonai segítségért.
Hiába a hivatalos cáfolat, az Orbán-kormány oroszpártisága miatt mégis kerüli Áder Jánost a lengyel elnökDuda nem orrolt meg Áderre, csak a háború miatt marad el a közös ünneplés