Oroszország;Ukrajna;háború;tárgyalások;

- Ukrajna úgy lenne NATO-tag, hogy nem is az, a Krím helyzetét 15 éven belül rendeznék

A kijevi vezetés szerint a NATO kollektív védelméről szóló cikkének „továbbfejlesztett megfelelője” is szerepel az oroszokkal kötendő lehetséges megállapodásban.

Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó, egyben az ukrán tárgyalóküldöttség tagja szerint az Oroszországgal kötendő megállapodásban szerepelne egy biztonsági szerződés, benne a NATO-nak a kollektív védelemről szóló 5. cikkének „továbbfejlesztett megfelelőjével”.

Ennek értelmében az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Törökország, Franciaország és Németország is „jogilag, aktív módon venne részt Ukrajna megvédésében bármiféle agresszióval szemben”.

Mint Podoljak írja, mindezt népszavazás és a biztonságot szavatoló országok parlamentjei által erősítenék meg.

Az elnöki tanácsadó beszámolt továbbá arról is, hogy olyan ajánlat merült fel továbbá, amelynek értelmében a Krím ügyét kétoldalú tárgyalásokon keresztül, 15 éven belül rendeznék, és ígéretet tennének arra, hogy „semmi esetre sem” katonai eszközökkel tennék ezt.

Mint arról beszámoltunk korábban, kedden megtartották az orosz-ukrán tárgyalások legutóbbi fordulóját Törökországban. Az ukrán delegáció szerint ezen a felek megvitatták egy „biztonsági garanciarendszer” ötletét, köztük olyan kitétellel, amely értelmében nem lehetnének külföldi katonai támaszpontok Ukrajna területén.

Az ukrán tárgyalók azonban hozzátették, hogy valószínűleg népszavazást tartanának bármilyen orosz feltétellel kapcsolatban, továbbá azt is mondták, hogy Ukrajna teljeskörűen alkalmazandó békemegállapodást akar.

Oroszország egyszerűen „konstruktívnak” írta le az egyeztetéseket, amelyek eredményeiről – mint mondták – tájékoztatják Vlagyimir Putyin orosz elnököt.

Orbán Viktor fontos szövetséges volt, de Putyin-párti hozzáállása miatt nem kérnek belőle többé.