Április 8-án csütörtökön, a nemzetközi roma napon megalakult a belgiumi központú Európai Roma Jogok Központjának (ERRC) új szerveződése, a Roma Jogok Hálózata – adta hírül a Népszavához eljuttatott közleményében a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ). A magyar jogvédő szervezet is csatlakozott a 15 különböző országból 18 emberi jogi szervezet által létrehozott szerveződéshez.
Mint írták, közös céljuk, hogy olyan roma és nem roma jogvédőket, aktivistákat kössön össze egymással, akik a roma közösséghez tartozók alapvető jogait védik Európa különböző térségeiben. Az első találkozót „hibrid formában” Budapesten tartották. A TASZ kiemelte:
„Bárki, aki figyelemmel kíséri, hogy mi történik ma Európában, láthatja, hogy az emberi jogok – roma jogok – érvényesülését jobban fenyegetik azok, akik meg akarnak fosztani minket ezektől a jogoktól, mint bármikor az elmúlt években.”
A közlemény szerint azonban nem szavakkal és politikai ígéretekkel, hanem a roma emberek jogainak aktív védelmével, cselekvéssel lehet elérni, hogy a kiszolgáltatott roma közösségek helyzete valóban és lényegesen javuljon. Az ERRC elnöke, Dorde Jovanovic, kifejtette, hogy a hálózat remek lehetőség arra, hogy a cselekvő embereket egyesítsék egy közös cél érdekében, ami olyan közös értékekből indul ki, mint az antirasszizmus, az antifasizmus és az alapvető jogok elvitathatatlansága mindenkitől.
A hálózat konkrét céljai közé tartozik „az emberi jogi pereskedés” népszerűsítése, szervezetei érdekérvényesítési törekvéseinek javítása, a roma jogokról szóló társadalmi viták előmozdítása is. Az ERRC – Belgiumon és Magyarországon kívül – tagjai között tudhat szervezeteket Bulgáriából, Csehországból, Finnországból, Franciaországból, Németországból, Görögországból, Olaszországból, Észak-Macedóniából, Romániából, Szerbiából, Szlovákiából, Spanyolországból és Ukrajnából.
Nap végén tízezer egy romavoks - Borsodi ellenállás: „fényképezd le, és húzzál be még kettőt!”Romák tízezreinek a voksai vesznek el a parlamenti választáson