BKV;BRFK;Karácsony Gergely;Fővárosi Közgyűlés;

Karácsony: a jelentésben lesújtó tények vannak, aki szerint ez rendben van, az a nettó lopást támogatja

Ismét kivirágzott a kormánypárti cinizmus a Fővárosi Közgyűlés mai ülésén. A fideszes képviselők az önkormányzatok önállóságának csorbításáról, az ideológiai vita befejezéséről és az elnyomott ellenzékről beszéltek.

Hosszasan búcsúzkodott a Fővárosi Közgyűlés mai ülésén Láng Zsolt a Fidesz-KDNP fővárosi frakciójának eddigi vezetője, miután méltán megérdemelt jutalomként országos listáról bekerült a Parlamentbe és májustól országgyűlési képviselőként folytatja. Ez alkalomból csalódását fejezte ki az elmúlt 2,5 év közös munkáját illetően. Mint fogalmazott „a városvezetés az ellenzéket szükséges rossznak tekintette”, a kompromisszumkeresés és az együttműködés helyett az állandó csatározást választotta. Karácsony Gergely nem képviselte az összes budapestit, mert nem tartott frakcióvezetői egyeztetéseket, a cégeket politikai temetővé tette. De odaszúrt Gy. Németh Erzsébetnek is, mondván összekötötte őket az élet és a Parlamentbe is együtt mennek, aminek ő legalább annyira örül, mint a főpolgármester-helyettes.

Karácsony Gergely meglehetős nagyvonalúsággal minderre csak annyit válaszolt: bízik benne, hogy Láng Zsolt az Országgyűlésben ígéretéhez híven Budapest érdekeit képviseli majd.

A következőkben elsőként Terdik Tamás Budapest rendőrfőkapitányának beszámolóját hallgatták meg a képviselők. A rengeteg adatot tartalmazó jelentésből kiderült, hogy Budapesten 2010 óta 113 ezerről 34 ezerre csökkent az összbűncselekmény szám. Ezen belül: nincs felderítetlen gyilkossági ügy, a lopások száma 54 ezerről 11 ezerre csökkent, rablások száma 1500-ról 186-ra, de ötödével kevesebb a kocsifeltörések és lopások száma is. A közúti balesetek száma ugyanakkor a különféle akciók ellenére valamelyest növekedett, bár az ittas vezetést és a gyorshajtást jelentősen sikerült visszaszorítani. A közgyűlés megköszönte a rendőrség munkáját és elfogadta a beszámolót.

Ennél lényegesen nagyobb vitát kavart az V. és a VII. kerület korrupciógyanús ingatlanértékesítési gyakorlatát vizsgáló fővárosi bizottság zárójelentése. Mint arról a Népszava korábban részletesen beszámolt a Niedermüller Péter erzsébetvárosi polgármester vezette testület munkájában a fideszes képviselők nem vették részt. A Fővárosi Kormányhivatal pedig törvényességi felhívással élt, de ennek ellenére folytatták a munkát. A bizottság ennek során arra jutott, hogy Budapest belvárosában – az előző ciklusban fideszes vezetésű V., VI., VII., VIII. és IX. kerületben – több mint 1200 önkormányzati tulajdonú lakás került magánkézbe jelentős kedvezménnyel 2014 és 2018 között. Ez több milliárdos vagyonvesztés az érintett önkormányzatoknak. A jelentés szerint 

csupán Erzsébetváros esetében a 2018 és 2019-ben a piaci árakhoz mért kedvezmény meghaladta a 2,3 milliárd forintot, a többi kerülettel együtt jócskán 10 milliárd feletti lehet a kár.

A különlegesen kedvezményes bérlakásvásárlás a NER kegyelteken túl gyorsan a kerületekben csábították a strómanokat is, akik a bérlők helyett, vagy mögéjük bújva vásárolták meg a lakásokat, majd jelentős nyereségre téve szert piaci áron adták tovább azokat.

Külön figyelmet szenteltek a korrupciós bűncselekményekkel vádolt Schadl György helyiség- és lakásvásárlási ügyének, mivel ezek egyfajta esettanulmányként mutatták meg a rendszer működését. A végrehajtói kamara azóta előzeteseben ülő elnöke nyolc lakást vásárolt a VII. kerületben. Eredetileg 28 ingatlant hirdettek meg, de a bizottsági ülés előtt 1-2 órával egy módosító indítvánnyal 10 lakásra szűkült a kör, ebből vett meg végül nyolcat.

Az eljárás ettől eltekintve is teljesen átláthatatlan volt, így felmerült a kérdés, miszerint Schadl esetleg előzetesen válogathatott. A lakásokra egy kivételével csak Schadl adott be ajánlatot. Összesen 225 milliót fizetett. Tekintettel arra, hogy a nyilvánosságra jutott adatok szerint a kamarai elnök 800-900 millióhoz jutott jogtalanul, abból kell kiindulnunk, hogy ez korrupciós pénz volt – állapítja meg a bizottság. Ráadásul Schadl előbb fizetett, minthogy az eladásokról megszületett volna az önkormányzati döntés. Valaki tehát megsúgta neki ki lesz a nyertes.

Gyorsan kiderült, hogy nem egyetlen esetről, hanem egy rendszerről volt szó – összegzett a közgyűlésben Niedermüller Péter, aki szerint a kormánypárti vezetésű kerületekben kísérlet sem tettek az igazságos, átlátható lakáspolitika kialakítására, de a felelős vagyongazdálkodás feltételeinek sem feleltek meg. A vagyonértékesítést esetleges döntések jellemezték. Rendszerszerűen kedvezményekben részesítették az általuk kiválasztottakat, jellemzően a bérlői jogok kijátszásával, illetve az ingatlanértékesítési pályázatok korlátozott nyilvánosságával. Ez nem bérlakásgazdálkodás, hanem egyfajta ajándékozás - tette hozzá.

A korrupció gyanúját felvető ingatlaneladásokból egy szívességi-viszonossági hálózat rajzolódott ki, amely a kormánypárti kapcsolatokra épül – jelentette ki Pikó András polgármester, aki elmondta, hogy Józsefvárosba is akadt gyanús ügy, egy szerencsés befektető 9 lakást vásárolhatott fel 2019 előtt jó áron. Az önkormányzati vagyon védelme miatt támogatja, hogy a lakásgazdálkodásról fővárosi szinten induljon vizsgálat.

Ez az egész bizottság politikai akció volt, válaszul a Városháza-ügyre – állította Láng Zsolt, aki szerint ezzel a bizottságosdival „gyáva módon mindenfajta jogi felhatalmazás nélkül pellengérre állítottak két fideszes önkormányzatot”. A testületnek már a felállítása is jogszabály ellenes volt.

Bagdy Gábor fideszes képviselő szerint Budapest rossz úton jár. Az áprilisi választási eredmény jól megmutatta, hogy a magyarok nem akarnak kormányt váltani, így ideje lenne a városvezetésnek irányt váltani és Budapest valódi problémáival foglalkozni. Így például nincs megoldási javaslat a 100 milliárdos költségvetési hiányának kezelésére. A 30 milliárdos hitel kormányzati jóváhagyására, illetve a 20 milliárdos iparűzési kompenzációra ugyanis nincs sok remény. A pénzügyi bizottság ülésén pedig elhangzott, hogy jó, ha őszig működőképes marad a BKV.

Szentgyörgyvölgyi Péter (Fidesz) V. kerületi polgármester szerint is sokkalta fontosabb dolgok vannak az ingatlanértékesítéseknél. Ő maga átfutotta a jelentést, de már a 3. oldalon füllentésekbe futott bele, ráadásul ezzel a kerületi önkormányzatok önállóságát próbálják csorbítani, kevernek rendeleteket. A bizottság - véli -, silány munkát végzett.

Nem tudunk részt venni abban a nagy varázslatban, amivel önök jogszerűvé teszik a lopásokat, a közvagyon haverok magánvagyonává tételét. 

A bizottság célja az volt, hogy rámutassunk erre és kimondjuk, hogy nem kívánunk élni ennek a varázslatnak az eszközeivel – szólt hozzá a vitához Baranyi Krisztina Ferencváros független polgármester, a bizottság tagja.

Pokorni Zoltán XII. kerület kormánypárti polgármestere kifejtette, hogy a bérlői kedvezménnyel nem értett egyet, meg is szüntette, de az Alkotmánybíróság végül kötelezte ennek visszaállítására. Náluk ez a kedvezmény jelenleg 2,5 százalék. De ennek megállapítása a kerületek szuverén joga. Nem jó az a szerepfelfogás – tette hozzá –, hogy a városvezetés bíróként akar viselkedni. Ez az ítéletvégrehajtós anyag nem vezet sehová. A populizmusnak adnak teret, értelmes vita helyett, politikai akciók hajtanak végre.

Karácsony Gergely azzal zárta a vitát,

hogy a jelentésben lesújtó tények vannak. Aki szerint ez rendben van, az a nettó lopást támogatja. 

A testület végül elfogadta a jelentést.

Ezt követően új bizottsági tagokról szavaztak. A Fidesz hevesen kikelt Iker Áronnak a Momentum Vas megyei jelöltjének a BKK felügyelőbizottsági taggá választása és a parlamentből kiesett Korózs Lajos (MSZP) a Budapest Esély Nonprofit Kft elnökévé való megválasztása ellen. Láng nyomatékosan kérte, hogy ne engedjék videót forgatni. (Korózs korábban egy álmentőssel készített videót.) Végül egyhangúan megszavazták a jelölteket.