Egyes térségekben évente már 3-4 milliméterrel emelkedik a tenger szintje – derül ki az adatokból, amelyeket hazai és külföldi tudósok tucatjai gyűjtöttek Új-Zéland tengerpartja mentén az elmúlt öt évben az NZ SeaRise nevű nagyszabású kutatási program keretében a kormány megbízásából. Ezt a tengerszint-emelkedést az óceán hőtágulása, a gleccserek olvadása, valamint a grönlandi és az antarktiszi jégtakarók olvadása okozza. A hatóságoknak a véltnél kevesebb idejük van a klímaváltozás következményeihez való alkalmazkodásra, így a part mentén élők áttelepítéséhez – hívták fel a figyelmet a kutatók.
Míg globálisan a tengerszint félméteres emelkedése várható 2100-ig, a csendes-óceáni szigetország jelentős részein csaknem egy méterrel is emelkedhet a vízszint a szárazföld süllyedése miatt – közölte Tim Naish, a wellingtoni Viktória Egyetem professzora. Egy ilyen emelkedés különösen katasztrofális hatással lenne a fővárosra, Wellingtonra, ahol a 2060-ig várt 30 centiméteres vízszintemelkedés már 2040-re bekövetkezhet. A legveszélyeztetettebb régió az Északi-sziget délkeleti partvidéke, Új-Zéland legsűrűbben lakott övezete. Különösen sérülékeny az 1,7 millió lakosú Auckland, amelynek városközpontját és egyes elővárosait fenyegethetik az áradások.
Az NZ SeaRise program keretében készült egy online térkép, amelyről a lakosok két kilométeres bontásban megtudhatják, hogy mekkora tengerszint-emelkedés várható a lakhelyükön vagy akár bárhol egy lakatlan szakaszon. Az eszköz lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy a tengerpart egy adott helyére kattintsanak, és megnézzék, mennyivel és mikorra várható a tengerszint emelkedése a különböző éghajlatváltozási forgatókönyvek esetén.
NASA: a következő 30 évben 100 év klímaváltozását élhetjük át
Az elkövetkező 30 évben akár annyival is megemelkedhet a világtengerek szintje, mint amennyivel az elmúlt 100 évben – jósolja az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) és az amerikai óceán- és légkörkutató központ (NOAA). Az Egyesült Államok partvidéke mentén átlagosan 25–30 centiméterrel is emelkedhet a tengerszint 2050-ig a klímaváltozás következményeként – áll a két szervezet együttes jelentésében. A keleti parton 25-35, a nyugatin 10-20, a Mexikói-öbölben 35-45 centiméteres emelkedés várható a prognózis szerint. A vízszintemelkedés várhatóan az eddiginél súlyosabb tengerárakat és viharokat fog okozni, a kárral is járó áradások a jelenleginél tízszer gyakrabban fognak előfordulni, és a helyi adottságoktól függően hevesebbek is lehetnek. Tengeráradások jelenleg 2–5 évente egyszer fordulnak elő, évtizedek múlva azonban már akár évente többször is lesznek.