EU;Magyarország;Horvátország;diplomácia;embargó;orosz olaj;

Diplomáciai botrányt kavart Horvátországban Orbán kijelentése a tengerek elvételéről

A horvát külügyminisztérium bekérette a magyar nagykövetet, Horvátország magyarországi nagykövete pedig magyarázatot követelt az illetékes tárcánál.

Elítélte a horvát külügyminisztérium Orbán Viktor magyar miniszterelnök kijelentését, aki a Kossuth Rádiónak múlt pénteken adott interjújában azt mondta: Magyarországnak nem lenne problémája az orosz olajembargóval, ha nem vették volna el a tengereit, utalva a horvát tengerpartra, amelynek részei egykoron Magyarországhoz tartoztak – adta hírül kedden a horvát közszolgálati televízió (HRT).

„Horvátország elítéli Orbán Viktor magyar kormányfő kijelentését. Elítélünk egyúttal bármilyen területi követelést más szuverén országokkal szemben”

– közölte a tárca.

Ennek következményeként kedden bekérették a magyar nagykövetet a minisztériumhoz, Horvátország magyarországi nagykövete pedig magyarázatot követelt az illetékes tárcától az olyan kijelentésekkel kapcsolatban, amelyek „szükségtelenül rombolják jószomszédi kapcsolatainkat” – tették hozzá.

A HRT emlékeztet arra: a magyar kormányfő 2020-ban negatív reakciókat váltott ki Horvátországban azzal, hogy egy Nagy-Magyarországot ábrázoló térképet jelentetett meg Facebook-oldalán.

Dario Hrebak, a horvát kormányt támogató Horvát Szociálliberális Párt (HSLS) elnöke úgy fogalmazott: 

Orbán „ideges reakciója Horvátország irányába nagyon nem korrekt, egy revizionista kijelentése, amely nem járul hozzá a jó kapcsolatokhoz”.

A magyar miniszterelnök múlt héten szokásos pénteki interjúban úgy fogalmazott: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság (EB) elnöke „fittyet hány” arra, hogy az EU-ban különböző adottságú tagországok vannak. Magyarországnak nincsenek tengerei – „lennének, ha nem vették volna el őket” –, a kőolaj olyan vezetékeken ér ide, amelyeknek az egyik vége Oroszországban van.

A HRT szerint egy európai diplomata azt mondta az AFP-nek: Magyarországnak olajellátása biztosítása érdekében új vezetékre van szüksége, amely a tengerparttal bíró Horvátországgal kötné össze, ezért garanciákat kér az európai finanszírozási eszközökre és arra vonatkozóan, hogy az építkezésben Horvátország is részt vesz.