Oroszország;Ukrajna;háború;hadsereg;fegyverek;Aljakszandr Lukasenka;Belarusz;

- Belarusz az ukrán határ közeli térségekbe vezényli a különleges erőket a „növekvő nyugati fenyegetés” miatt

Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök pedig egy védelmi ügyekkel foglalkozó tanácskozáson arról beszélt: a belarusz hadsereg „elfogadhatatlan kárt” képes okozni az ellenségnek.

Az ukrán határ közelében található három térségbe vezényli Belarusz a különleges műveleti erőket az Egyesült Államok és szövetségesei jelentette „növekvő fenyegetés” miatt – közölte Viktar Hulevics belarusz vezékari főnök a BelTA belarusz állami hírügynökség keddi jelentése szerint.

„Az Egyesült Államok és szövetségesei folytatják katonai jelenlétük kiépítését Belarusz határának közelében. A létrehozott »csoport« az elmúlt hat hónap során több mint kétszeresére nőtt mind mennyiségi, mind minőségi vonatkozásban. A Földközi-tenger és a Balti-tenger kikötőiben cirkálórakétákat szállító csoportok jelentek meg, Lengyelországban és a balti országokban fokozottabb a légierő jelenléte. Mindez a Belarusszal szembeni növekvő fenyegetésről árulkodik”

– fogalmazott.

Ezt megelőzően Aljakszandr Lukasenka elnök egy védelmi ügyekkel foglalkozó tanácskozáson arról beszélt: a fegyverzet, amellyel a hadsereg rendelkezik, lehetővé teszi a védelmi képességek biztosítását.

„Azt gondolom, hogy ez egy jó fegyverzet a hadsereg számára. Ez azt jelzi, hogy a hadseregünk képes lesz harcolni, és »elfogadhatatlan kárt« okozni az ellenségnek”

– mondta.

Lukasenka azonban beszélt arról is, hogy

„Realisták vagyunk, tudjuk, hogy nem tudjuk legyőzni a NATO-t”.

Hozzátette azonban, hogy megvannak a fegyvereik ahhoz, hogy kárt tudjanak okozni, „különösen azokon a területeken, amelyekről támadni fognak minket”.

Elmondta továbbá, hogy ezek a fegyverek

a Lengyelországtól a Baltikumig terjedő „egész területet lefedik”.

Mint mondta,

„Isten ments, nem célzok én semmire, csak hogy tudják a fegyvereink hatótávolságát”.

Beszélt továbbá arról, hogy egy Oroszországgal való megállapodás keretében azt tervezik, hogy az országban hagyják az Sz-400-as légvédelmi rendszert, továbbá a szintén már az országban lévő Iszkander-rakétarendszereket szereznek be.

A horvát külügyminisztérium bekérette a magyar nagykövetet, Horvátország magyarországi nagykövete pedig magyarázatot követelt az illetékes tárcánál.