Svédország hivatalosan is benyújtja NATO-csatlakozási kérelmét – jelentette be hétfőn Magdalena Andersson svéd miniszterelnök a parlamentben tartott biztonságpolitikai vitát követően.
Tájékoztatni fogjuk a NATO-t arról, hogy a szövetség tagjává akarunk válni
– jelentette be a miniszterelnök asszony Ulf Kristerssonnal, az ellenzéki Mérsékelt Párt vezetőjével az oldalán.
– A svéd parlament nagy része támogatja a NATO-csatlakozást. Svédország és a svéd nép számára is az a legjobb, ha csatlakozunk a NATO-hoz – mondta Magdalena Andersson.
„Európa, Svédország és a svéd emberek immár egy új és veszélyes realitásban élnek” – jelentette ki Andersson a parlamenti vita során.
A kormányfő azonban elmondta azt is, hogy Svédország nem akar állandó NATO-támaszpontot, sem nukleáris fegyvereket területén.
Szintén hétfőn Peter Hultqvist svéd védelmi miniszter közölte, a stockholmi vezetés diplomáciai tárgyalásokat kezd Törökországgal annak érdekében, hogy megpróbáljanak felülemelkedni az aggályain a NATO-csatlakozással kapcsolatban. – Diplomatákat küldünk annak érdekében, hogy egyeztetéseket és párbeszédet folytassunk Törökországgal, hogy meglássuk, miként oldható ez meg, és miről is van valójában szó – mondta a tárcavezető az SVT svéd közszolgálati műsorszolgáltatónak nyilatkozva.
Recep Tayyip Erdogan török elnök korábban jelezte, Törökország nem örülne Svédország és Finnország NATO-csatlakozásának. Erdogan szerint ezek az országok ugyanis „menedéket nyújtanak terrorista szervezeteknek”, utalva a Kurdisztáni Munkáspártra, ám látszólag egy kalap alá véve az ottani kurd közösséget. Törökország állítása szerint azt akarja, hogy az északi országok „hagyjanak fel a kurd militánsok támogatásával területükön”, és oldják fel az egyes fegyverekre vonatkozó eladási tilalmat Törökország esetében.
Az elnök feketén-fehéren kimondta, Törökország nem örülne Svédország vagy Finnország NATO-csatlakozásánakA döntés történelmi jelentőségűnek számít annak a Svédországnak a részéről, amely a napóleoni háborúk vége óta kerülte a katonai szövetségeket. Finnországhoz hasonlóan Svédország is semleges maradt a hidegháború során, igaz, a Szovjetunió összeomlását követően szorosabb kapcsolatokat ápolt a NATO-val.
Finnország hivatalosan vasárnap jelentette be, hogy hivatalosan is benyújtja NATO-csatlakozási kérelmét, a svéd szociáldemokratát pedig vasárnapi elnökségi ülésük után közölték, hogy támogatja a NATO-csatlakozás ötletét Magdalena Andersson svéd miniszterelnök és pártja.
Mind Svédország, mind Finnország lakói kategorikusan elutasították a NATO-csatlakozás ötletét az Ukrajna elleni orosz invázió előtt, ám azóta ez teljes fordulat vett, a finnek 76, a svédek 50-60 százaléka támogatja a tagságot.
Itt a hivatalos bejelentés, Finnország benyújtja a NATO-csatlakozási kérelmetMegszületett a döntés, Svédország már hétfőn benyújthatja a NATO-csatlakozási kérelmét