Németország;EU;Oroszország;Olaszország;gázimport;

2022-05-21 16:14:00

Van kiskapu, német és olasz cégek is az orosz elvárás szerint fizethetnek a gázért

Egyes uniós diplomatáknak az az érzése, hogy az orosz gázért való fizetésre vonatkozó uniós javaslatot szándékosan fogalmazták meg homályosan, lehetővé téve, hogy a cégek rubelszámlát nyissanak, és továbbra is vehessenek orosz gázt.

Az EU-val való egyeztetéseket követően Németország és Olaszország közölte, hogy cégei nyithatnak rubelszámlát annak érdekében, hogy továbbra is vehessenek orosz gázt, ezzel a tevékenységükkel nem sértik meg a Moszkva elleni szankciókat – közölték források a Reuters hírügynökséggel.

A Reutersnek két forrás elmondta, a berlini vezetés közölte a német gázimportőrökkel, hogy nyithatnak rubelszámlát az orosz gázért való fizetésért, és ezzel nem sértik meg a büntetőintézkedéseket addig, amíg a Gazprombanknak történő kifizetéseik nem orosz valutában történnek. A források szerint Németország, amely a térségben a legnagyobb mértékben importál gázt Oroszországból, „következetesen, az EU-val szorosan együttműködve járt el az ügyben”.

A római kormány szintén egyeztetett az Európai Bizottsággal (EB), és felvilágosítást kapott arról, hogy miként vásároljon legálisan orosz gázt – közölte egy magas rangú olasz kormányzati forrás a hírügynökséggel. Hozzátette, ez még azelőtt történt, hogy az ENI olasz energiacég kedden közölte: megkezdte az eljárást annak érdekében, hogy két, egy euró- és egy rubelszámlát nyisson. A forrás szerint a döntés összhangban van az uniós javaslattal.

Egy bizottsági szóvivő azonban csütörtökön azt mondta, „nem ajánlatos” a cégeknek rubelszámlát nyitniuk, és hasonló javaslatot tettek uniós tisztségviselők a vállalatoknak egy zárt ajtók mögötti ülésen.

Az EU írásos iránymutatásában azt állította, hogy a cégek úgy vehetnek orosz gázt a szankciók megsértése nélkül, ha a meglévő szerződésükben meghatározott valutában fizetnek érte, és kijelentik, hogy ezzel szerződéses kötelezettségeiknek tesznek eleget. Az uniós cégek és a Gazprom közötti szerződések legtöbbje értelmében euróban vagy dollárban kell fizetni a gázért.

A Reutersnek azonban az oxfordi energiatanulmányi intézet egyik vezető kutatója azt mondta: semmi olyan kitétel nincs az írásos iránymutatásban, amely megakadályozná, hogy a vevők rubelszámlákat nyissanak.

Az uniós tagállamok egyes diplomatái Brüsszelben azt mondták, az az érzésük, hogy a javaslatot

Az egyikük azt mondta: Úgy gondolják, hogy aláássa az EU egységét Oroszországgal szemben az, ha egyes országokban a cégek nyithatnak rubelszámlát, míg más országokban nem.

Lengyelország, Bulgária és Finnország korábban visszautasította, hogy eleget tegyen Moszkva fizetési követelésének, Oroszország le is állította a gázszállítást számukra. Más uniós tagállamok azonban vonakodnak attól, hogy olyan lépések felé tereljék a cégeket, amelyek a létfontosságú gázszállítmány elveszéséhez vezethetnek. Lengyelország egyértelműbb állásfoglalást kért Brüsszeltől az orosz gázért való fizetés módjával kapcsolatban. Egy holland gazdasági szóvivő pedig azt mondta, hogy országa „egyértelmű uniós állásfoglalásért” lobbizik, olyanért, amely „az egész EU számára egységes vonalat húz meg”.