Nemzeti Színház;Ukrajna;Papp László Budapest Sportaréna;

- Nyitott ajtón kopogtat az ukrán nagykövet?

Ukrajna budapesti nagykövete, Ljubov Nepop szerint Magyarország úgy is támogathatja Ukrajnát, ha ukrán művészeket hívnak fellépni hazánkba.

Ljubov Nepop nyílt levelet juttatott el a hvg.hu-hoz, amelyben arról írt: mély megdöbbenéssel olvasta Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója nyilatkozatát, amely szerint a Margitszigeti Szabadtéri Színpad Valentina Lisitsa zongoraművész koncertjének lemondását „katasztrofálisnak és hibás történetnek tartja”, és amelyben „az orosz kultúra értékeiről és az orosz művészek nagyságáról” beszélt. „Valósággal sokkol, amikor valaki a kultúrát még mindig megpróbálja a politikán kívül helyezni, amivel valójában lehetővé teszi Oroszország számára, hogy tisztára mossa a szennyesét, elfeledtesse az ukránok ezreinek megerőszakolását és meggyilkolását a »nagy orosz kultúra« által – írta Nepov, aki szerint a művészet soha nem állt és nem áll a politikán kívül. A nagykövet levelében a Nemzeti Színházhoz, a Zeneakadémiához és a Papp László Budapest Sportarénához azzal a kéréssel fordult, hogy hívjanak meg Ukrajnában élő ukrán művészeket, hogy érezzék, Magyarország művészvilága mellettük van.

„Oroszország nem az elnök segge”

Bár Ljubov Nepov levelében úgy fogalmazott, az orosz művészek vagy hallgatnak, vagy nagygyűléseken támogatják Putyin háborúját Ukrajna ellen, számos orosz művész emelt már szót a putyini agresszió ellen. Legutóbb Jurij Sevcsuk, az egyik legnépszerűbb orosz rockegyüttes, a DDT frontembere ellen emeletek vádat, mivel a Baskír Köztársaság fővárosában, Ufában tartott május 19-i koncertjén – a közönség tetszésére – úgy beszélt: „Oroszország nem az elnök segge, amit állandóan nyalni és csókolni kell. Szülőföldünk egy koldus öregasszony, aki krumplit árul a vasútállomáson.” Áprilisban a szibériai Tyumen város hatóságai mondták le a DDT-koncertjét, mivel Sevcsuk nem volt hajlandó fellépni egy olyan színpadon, amit egy hatalmas „Z” betű – az Ukrajna elleni háború orosz támogatásának jele – csúfít. 

A Népszava ez utóbbi kérés kapcsán hiába kereste meg Vidnyánszky Attilát és a Zeneakadémiát, választ nem kaptunk, bár vitathatatlan, ukrán művészekkel, vagy szolidaritási nappal eddig is találkozhattunk a Nemzeti Színházban. A Papp László Budapest Sportaréna válaszából is kiderül, ukrán művészek meghívására eddig is nyitott volt. „Cégünk, a Budapesti Sportcsarnok Üzemeltető Kft., mint a Papp László Budapest Sportaréna üzemeltetője már március közepén szükségesnek érezte, hogy a lehetőségeihez mérten segítse Ukrajnát és a háború elől menekülőket, ezért segélykoncert megszervezésébe kezdett profi rendezvényszervező társaságokkal. Közben érkezett egy megkeresés azzal kapcsolatosan, hogy Ukrajna magyarországi nagykövete örömmel köszöntene egy eseményt, amelyen ukrán fellépők szerepelnek. A javaslatuk szerint az ukrán Virsky táncegyüttes produkciójáról történt egyeztetés, amely megvalósításához találtunk is szabad dátumot eseménynaptárunkban, ugyanakkor sajnos a nálunk elérhető időpont az európai turnéban lévő művészeknek nem volt megfelelő. Pár nap elteltével egy másik szervező egy eltérő koncepcióval keresett meg minket. Az úgynevezett Szeretet koncert – a békéért, Ukrajnáért és Kárpátaljáért – megtartására kerestek nagy presztízzsel bíró rendezvényhelyszínt, amelynek üzemeltetője támogatásként, azaz díjmentesen biztosítaná a helyszínt jótékonysági koncert számára” – írták. Hozzátették: a több milliós költséget a Demján Sándor Alapítvány vállalta, így a Gránit Pólus cégcsoport tagjaként tudták biztosítani a helyszínt.

„A Szeretet koncert neves hazai, illetve ukrán fellépőkkel múlt vasárnap megvalósult nálunk. Mind a helyszín, mind a fellépők, mind pedig a szükséges hang-fény technika jótékonysági felajánlásokból jött össze, így a jegybevételt segélyszervezetek támogatására tudta fordítani a szervező. Bár az esemény sajnos nem kapott elég sajtóvisszhangot, így is több ezer vendég jött el az eseményre” – tették hozzá.

„A Demján család tulajdonában álló Gránit Pólus a Baptistákkal történt igényfelmérését követően a cégcsoport közel 1,5 millió forint értékben juttatott el műszaki cikkeket – generátort, kommunikációs eszközöket –, egészségügyi és higiéniai termékeket a szervezet tiszabecsi telephelyére. A cégcsoportos kollégák bevonásával kétezer saját készítésű szendviccsel támogattuk a pályaudvarokra érkező menekülteket. Az ugyancsak Gránit Pólus tulajdonban lévő Crowne Plaza hotelben pedig egy 20 szobából álló kontingenst tartottunk fent a menekültek befogadására” – zárták válaszukat.

Ha azt hittük, hogy Tom Cruise lesz a legnagyobb hollywoodi jelenség Cannes-ban, akkor tévedtünk: Austin Butler zseniálisan keltette életre Elvist Presleyt. Baz Luhmann alkotását, az Elvist rekordhosszúságú tízperces álló ovációval fogadták a gálán.