Antony Blinken amerikai külügyminiszter állítása szerint „hiteles jelentések” állnak rendelkezésre arról, hogy Oroszország „lenyúlja” az ukrán gabonaexportot haszonszerzés céljából – jelentette a Reuters.
Hiteles jelentések vannak arról, hogy Oroszország „lenyúlja” és eladja az exportra szánt ukrán gabonát – mondta a tárcavezető, aki ezzel valószínűleg a New York Times cikkére utalt, miszerint a Fehér Ház a múlt hónapban 14, többségében afrikai országot figyelmeztetett, hogy Oroszország megpróbálja leszállítani a lopott ukrán gabonát a tengerentúli vásárlóknak.
Ukrajna azzal vádolja Oroszországot, hogy ukrán gabonát szállít Törökországba és Szíriába. Vaszil Bodnar, Ukrajna törökországi nagykövete azt állította, hogy Oroszország a krími kikötőkön keresztül juttatja ki az ukrán gabonát, a szállítmányokból egyebek között Törökországba is jut. Ukrajna együttműködik Törökországgal és az Interpollal a bűnösök kézre kerítése érdekében – tette hozzá.
Ukrajna libanoni nagykövetsége pedig a múlt héten azzal vádolta Oroszországot, hogy becslések szerint 100 ezer tonna, Ukrajnától lopott búzát küldött szövetségesének, Szíriának az Ukrajna elleni orosz invázió február 24-i kezdete óta.
A nagykövetség a Reutershez eljuttatott közleményében azt állította, hogy a búzát szállító hajók egyike az orosz zászló alatt közlekedő Matrosz Pozinyics nevű hajó, amely május végén kötött ki a szíriai Latakia kikötőjében.
A Refinitiv hajókövetési adatai szerint a hajót Szevasztopolnál rakodták meg a búzaszállítmánnyal, és május 19-én indult útnak. A Matrosz Pozinyics eleinte a libanoni Bejrútot jelölte meg célállomásként, ám a Refinitiv szerint május 25-én kikapcsolta jeladóját a libanoni partoknál. A tengeri forgalmat nyomon követő Marine Traffic internetes portál szerint a hajó jeladóját később visszakapcsolták, és ekkor már a szíriai partoktól nyugatra hajózott. A Planet Labs PBC amerikai vállalat műholdfelvételei szerint a hajó május 29-én a szíriai Latakia kikötőjében horgonyzott.
Az orosz-ukrán háború miatt veszélyben a mindennapi kenyér, van, ahol forradalom is kitörhetUkrajna libanoni nagykövetsége az ukrán bűnüldözésre hivatkozva azt állította, hogy a hajó fedélzetén található búzát az ukrán raktárakból lopták el, amelyek az orosz erők által újonnan elfoglalt területeken találhatóak.
Az orosz védelmi minisztérium és a szíriai információs minisztérium nem reagált a hírügynökség megkeresésére. Oroszország korábban tagadta, hogy gabonát lopna Ukrajnából, mindazonáltal a TASZSZ orosz hírügynökség korábban arról számolt be, hogy az oroszok által elfoglalt herszoni régió elkezdett gabonát exportálni Oroszországba.
A nagykövetség szerint több mint 100 ezer tonna lopott ukrán búza érkezett Szíriába az elmúlt három hónapban. Egy ilyen szállítmány több mint 40 millió dollárba kerülne.
Az ukrán mezőgazdasági minisztérium múlt havi közlése szerint legalább 500 ezer tonna búzát loptak el az oroszok az általuk elfoglalt ukrajnai területekről. A tárca szerint a gabonát Oroszországba küldték, elsősorban a harkivi, a donyecki és a luhanszki régiókból, vagy a zaporizzsjai és herszoni régiókból a Krímre.
A globális búzakészletek közel harmadát az orosz és az ukrán készletek teszik ki. A háború miatt Ukrajna silóiban több mint 20 millió tonna búza vesztegel, és félő, hogy ha nem jut ki, akkor a világ több országában élelmiszerválság fog kitörni. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn újságíróknak nyilatkozva azt mondta: őszre a
75 millió tonnát is elérheti ennek a búzának a mennyisége.
Vaszilij Nyebenzja orosz ENSZ-nagykövet hétfőn kiviharzott az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) üléséről azután, hogy Charles Michel, az Európai Tanács elnöke azzal vádolta Oroszországot, hogy az Ukrajna elleni invázióval fokozza a globális élelmiszerválságot.
Az oroszok fegyverként használják a gabonát is, óriási a tét