Megszülettek az első halálbüntetést kiszabó ítéletek a foglyul ejtett „mariupoli nácik” ügyében. Oroszországban ugyan moratórium van érvényben a halálbüntetésre, de a donyecki szakadárok által uralt területen nem, így az ott felállított kamubíróságon oroszbarát tisztviselők halálra ítéltek csütörtökön két brit és egy marokkói állampolgárt, akiket az ukrán hadsereg kötelékében Mariupolban harcolva fogtak el.
A többnapos tárgyalás és az ítélet is több sebből vérzik. Megfigyelők szerint kirakatper zajlott, amelyben koholt vádak alapján hoztak ítéletet. Mindhárom vádlott – a brit állampolgár Aiden Aslin és Shaun Pinner, illetve a marokkói Saaudun Brahim – az ukrán haditengerészet aktív katonája volt több éve. Ők valójában hadifoglyok, akiket a hadifoglyokról szóló genfi egyezményeknek megfelelően kellene kezelnie az orosz hadseregnek. Ennek ellenére zsoldosként, terrorizmus vádjával szabták ki rájuk a halálbüntetést. A Ria Novosztyi orosz állami hírügynökség
még szerdán felvételeket tett közzé a tárgyalásról, amint a vádlottak "bűnösnek" vallották magukat minden vádpontban, többek között terrorizmus, bűnözői csoport tagjaként elkövetett bűncselekmény és a hatalom erőszakos megszerzésére vagy megtartására irányuló kísérlet vádjában.
A 28 éves Aslin családja közleményben tudatta, hogy Aslin közel négy évig szolgált az ukrán tengerészgyalogságnál, tehát hadifogoly, Oroszország pedig többszörösen megsérti a genfi egyezményt. Nemcsak azzal, hogy nem hadifogolyként kezeli vádlottakat, hanem azzal is, hogy a közzétett videó tanúsága szerint Aslin "kényszer hatása alatt beszél, és egyértelműen fizikai sérülések nyomait viseli”.
A halálbüntetést kiszabó bírói testület elnöke igazságosnak nevezte az ítéletet. Alekszandr Nikulin az Interfax orosz hírügynökségnek azt mondta: a bíróságot "nemcsak az előírt normák, hanem az igazságszolgáltatás legfőbb, sérthetetlen elve, az igazságosság vezérelte".
A brit The Guardian szerint a donyecki kirakatper célja az orosz katonák ellen Kijevben folyó háborús bűnökkel kapcsolatos perek utánzása volt. Ukrajnában azokat az orosz katonákat ítélik el, akik bizonyítottan háborús bűncselekményeket követtek el a megszállt területeken, a bizonyítékok összegyűjtésében pedig a kijevi hatóságokat nemzetközi szakértők is segítik.
A Kreml a megdöbbentő ítélettel nyilván az Ukrajnát nehézfegyverzettel és hírszerzési információkkal egyaránt aktívan támogató brit kormányzatra próbál nyomást gyakorolni, hogy minél több, háborús bűnökért elítélt orosz katonát tudjon fogolycsere keretében visszaszerezni.
Ám, lehet, hogy ezúttal is elszámolta magát a Kreml. Boris Johnson brit kormányfő az ítéletre reagálva, szóvivője útján jelezte aggodalmát és figyelmeztette Moszkvát, hogy ne használja politikai célokra a hadifoglyokat. Liz Truss külügyminiszter minden legitimitást nélkülöző, fiktív tárgyalásnak nevezte a donyecki kirakatpert. Robert Jenrick brit parlamenti képviselő a BBC Radio 4-ben "a nemzetközi jog felháborító megsértéséről” beszélt, hangsúlyozva, szégyenletesnek tartja, hogy az orosz hatóságok e két brit állampolgárral próbálnak példát statuálni.
A BBC és az orosz TASZSZ hírügynökség egyaránt jelezte, az elítéltek fellebbezni fognak. Erre Dmitrij Peszkov, Putyin elnök szóvivője cinikusan úgy reagált, hogy ha London meg kívánja fellebbezni a brit foglyok ellen hozott ítéletet, akkor azzal gyakorlatilag elismeri a "Donyecki Népköztársaságot".
Fogolycsere nyilván lesz, ennek mielőbbi szükségességéről beszélt Robert Jenrick brit parlamenti képviselő is, arra azonban aligha számíthat Moszkva, hogy nyugati állampolgárok elleni koncepciós perekkel megfékezheti a nyugati fegyverszállítmányokat. Márpedig azok a háború kimenetelét is meghatározhatják.
A Donbászon ugyan továbbra is nyomul előre az orosz hadsereg, Szeverodonyecknél elkeseredett harcok folynak minden utcáért és minden házért, az ukrán erők igen nehéz helyzetben vannak, ám ezt gyorsan megfordíthatják az új nyugati fegyverek. Szerhij Hajdaj a luhanszki régió ukrán katonai kormányzója tegnap a BBC-nek nyilatkozva azt mondta, Ukrajna 2-3 napon belül visszaszerezheti a Donbász kulcsának tartott várost, amennyiben megérkeznek a várt nagy hatótávolságú fegyverek.