Az emelés váratlan, hisz fő szabály szerint havonta egyszer akart a jegybank kamatot emelni, igaz, mindig is fenntartotta a jogát, hogy ha a piaci folyamatok indokolják, akkor soron kívül szigorítson a monetáris politikáján.
Legutóbb az MNB két hete emelt ez egyhetes betét rátáján, ennek ellenére bőven volt ok a soron kívüli szigorításra. Az elmúlt napokban a forint az euróval szemben többször is új történelmi mélypontra került, a legrosszabb árfolyam az euró esetében 402,96 forint volt. A mai kamatelmés hírére az euró ára 394,5 forintig „esett” ez közel fél százalékos, napon beüli erősödés.
A jegybankot a forintkamatok emelésére késztette még a rendkívül magas 10,7 százalékos és emelkedő pályán lévő forintinfláció mellett a Federal Reserve (Fed) szerda esti kamatemelése. Az USA jegybankja a várakozásoknak megfelelően 75 bázisponttal, 1,75 százalékra emelte irányadó kamatát az amerikai gazdaságot sújtó infláció elleni fellépés jegyében. Amerikában ilyen nagy emelésre 28 éve nem volt példa, ami jól jelzi, hogy mekkora a baj az USA gazdaságában is. Az elemzők szerint a Fed-kamatok a következő hónapokban, ugyan kisebb lépésekben, de akár még további 2 százalékponttal emelkedhetnek. Kamatelemelésre készül az Európai Központi Bank is, erre várhatóan már júliusban sor kerül.
A nagy jegybankok kamatemelései erősítik a dollárt és az eurót, így a MNB nem tehet mást, mint követi a trendet, hogy fenntartsa a kamatkülönbözetet és karban tartsa a forint árfolyamát. Az hogy a jelen környezetben mire elég a MNB 0,5 százalékpontos emelése, nem egyértelmű. A következő napokban akár újra 400 forint fölé is emelkedhet az euró árfolyama.
A forint évek óta trendszerűen gyengül, ugyanis a kormány és a jegybank erre a leértékelési politikára építette a gazdaságpolitikáját. Ugyanakkor az elmúlt egy-másfél év folyamatos politikai csatározásai Brüsszellel oda vezettek, hogy komoly veszélybe került a Magyarországnak járó uniós, évi több milliárd eurós támogatások kifizetése. A magyar kormány politikai elszigetelődése egy többszörös válsághelyzetben önmagában gyengíti a magyar gazdaság és a forint kilátásait, de az elmaradó eurómilliárdok technikai értelemben is gyengítik az árfolyamot, hisz az évi több milliárd eurós tőkebeáramlás a korábbi években komoly támaszt adott forintárnak. Így a forint tartós, trendszerű erősödésére, ami 380 körüli vagy alatti euróárfolyamot jelentene, csak abban az esetben lehet számítani, ha a magyar kormány kiegyezne az Európia Bizottsággal a jogállamisági kérdésekben. Erre jelenleg nem sok jel utal, bár a kormány folyamatosan azt kommunikálja, hogy közel a megállapodás, bár ezt eddig a tények nem erősítettek meg.
1999 óta nem volt ilyen magas az infláció, egyes élelmiszerek 30-40 százalékkal drágultak