Nem folytatja tovább a munkáját Stelbaczky Tibor, Magyarország állandó képviselője az EU-ban - írja több, egymástól független brüsszeli forrásra hivatkozva a 444.
A portál szerint saját kérésére távozik a nagyköveti posztról. A brüsszeli magyar EU-követség szóvivője sem cáfolni, sem megerősíteni nem kívánta az értesülést. Ugyanakkor a jövő héten esedékes brüsszeli csúcson várhatóan még Stelbaczky kíséri Orbán Viktort a tanácsülésre. Utódjáról egyelőre nem döntött a magyar kormány, ez is arra utal, hogy távozása váratlan fejlemény.
Ideiglenesen Ódor Bálint, a kül- és biztonságpolitikáért felelős EU-nagykövet veszi majd át munkáját. Stelbaczky 2020 óta állandó képviselő (így nevezik az EU-hoz rendelt nagyköveteket), ez a legmagasabb rang a brüsszeli nemzeti képviseleteken. Neki kellett az utóbbi években a magyar álláspontot képviselnie minden jelentős döntésnél, formálisan ő levelezik az Európai Bizottsággal jogállamisági és más érzékeny ügyekben is. Ő vesz részt azokon az üléseken, amelyeken a miniszteri és miniszterelnöki találkozókat előkészítik, illetve el is kíséri a kormány tagjait a legfontosabb megbeszélésekre.
Két hete igen kellemetlen helyzetbe került, amikor a nagykövetek június 1-jei ülésén neki kellett megakadályoznia az olajembargót is magába foglaló, Oroszország ellen kivetett új szankciók gyors elfogadását. Akkor jelezte, hogy az előző napon miniszterelnöki szinten kitárgyalt csomag mégsem jó a magyar kormánynak, mert Kirill pátriárkát le akarja húzni a szankció alá vetett személyek listájáról.
Teljesítették Orbán Viktor követelését, a háborús uszító Kirill pátriárkát levették az uniós szankciós listárólStelbaczky állítólag már egy ideje fontolgatta lemondását, és egyes vélemények szerint a pátriárka körüli szituáció végképp megerősítette döntésében. Mások a környezetéből azt mondták, hogy az időzítésében inkább az számított, hogy most talált megfelelő állást valamely EU-s intézménynél, ahol folytatni szeretné.
A 444 forrásai azt állítják, bár mindig egyértelműen képviselte a Budapestről jött irányt, esetenként igyekezett volna tompítani a magyar kormány és a többi tagállam közti éles konfliktusokat, és ezzel kapcsolatos meglátásait több ízben a kormány felé is képviselte, visszafogottságra intve a budapesti vezetést. „Próbálta néha konszolidálni a helyzetet, ha úgy érezte, hogy nagyon durva, ami történik” - mondta róla egy brüsszeli ügyeket jól ismerő diplomata, aki konkrét eseteket nem kívánt említeni.
„Sok volt neki a konfliktus, amibe bele kellett állnia”
- vélekedett valaki más.