Orbán-kormány;egyház;Iványi Gábor;Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség;

- Iványi Gábor: Sokan imádják a fenevadat

Megpróbálunk végigmenni azon az úton, amit az új egyházi törvény kitalált, de ez olyan út, amin nem lehet célba érni soha – jelentette ki a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség vezetője.

Iványi Gábor lelkész keddi tájékoztatóján sokadszor emlékeztetett arra, hogy alkotmánysértő módon elvették tőlük azt az egyházi státuszt, amit még a Kádár-korszakban, nyolc évig tartó küzdelem után sikerült megszerezniük.

A „rendszerváltó Fidesz” egyesületté minősítette vissza egyházát. A lelkész hasonlata szerint olyan ez, mintha valakinek megkérdőjeleznék az emberi mivoltát, és csak emberszabásúként folytathatná az életét. A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség később értesítést kapott arról, hogy elérte az úgynevezett „nyilvántartásba vett egyház” szintjét, aztán – miután tavaly újra gyűjthetett egyszázalékos adófelajánlásokat, és mintegy 40 ezren rendelkeztek a javára – a bíróság megadta számára a „bejegyzett egyház” minősítést.

Bár ez még mindig nem a korábbi, teljes jogú státuszt jelenti, az ügyészség fellebbezett. Az ügyészség azzal érvelt, hogy ehhez a fokozathoz öt éven keresztül kell legalább évi 4 ezer egyszázalékos felajánlást kapni – számolt be Iványi Gábor. Felhívta rá a figyelmet, hogy az esetükben meglévő 40 ezer támogató bőven meghaladja az elvárt mennyiséget. Az ügyészség fellebbezéséről majd a bíróság dönt. Az egyszázalékos adófelajánlásokból befolyt 315 millió forintot a költségvetés automatikusan megduplázná, ha a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség „bevett egyháznak” számítana. Ettől az összegtől azonban elesnek – említett példát arra, hogy milyen hátrányokkal jár az egyházi státusz megvonása.

Iványi Gábor hangsúlyozta, egyházukban hitvallási kérdés, hogy szolidárisak legyenek. A pénzt nem az egyház templomgombjának kifényesítésére és egyéb homályos célokra, a lelkészek fizetésére vagy üdültetésére költik, hanem a rászorulók megsegítésére. Elmondása szerint az állam mintegy 12 milliárd forinttal tartozik nekik.

Valódi rendszerváltást akartunk, nem politikai elitváltást 

– bírálta Orbán Viktort és kormányát. Megjegyezte, ha méltatlanul bántanák Orbánt vagy akár Putyint, akkor mellettük is kiállna. Őket azonban nem bántják méltatlanul, sőt: sokan inkább „imádják a fenevadat”.

A lelkész kitért arra is, hogy egyházuk felsőoktatási intézménye, a Wesley János Lelkészképző Főiskola a „minisztériumok átszervezése miatt” idén még egyetlen fillért sem kapott a számára járó normatív támogatásból. Közoktatási intézményeiktől már korábban elvonták azt a forrást, amelyből addig a diákok étkeztetését biztosították.

Iványi Gábor hosszan sorolta, hogy mennyi mindent tesznek a rászorulók – a szegény sorban nevelkedő gyerekek vagy például a menekültek – érdekében, majd bemutatott egy NAV-os kérdőívet: az adóhatóság ezt azoknak küldte ki, akik munkaviszonyban állnak a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösséggel. A hivatkozási alapot az egyház ellen folyó ellenőrzés adta, a címzetteket „tanúként” keresték meg. „Lényegében arra kérik a munkavállalót, hogy jelentse fel a munkaadóját” – értékelte a dokumentum tartalmát a lelkész. Az adóhatóság azt is közölte: ha valaki nem tölti ki a kérdőívet, akkor az illetőt behívhatják személyes meghallgatásra. Iványi Gábor úgy tervezi, hogy az egyháza elleni fellépésről az Európai Unió vezetőit is tájékoztatni fogja.

"A pénzt nem az egyház templomgombjának kifényesítésére és egyéb homályos célokra, a lelkészek fizetésére vagy üdültetésére költik, hanem a rászorulók megsegítésére.'

Egyre nő azoknak az intézményeknek a száma, ahol a diáklétszám nem éri el a száz főt. Az Orbán-kormány vizsgálja, szükség van-e ilyen iskolákra, a szakértők aggódnak.