Németh Szilárd;rezsicsökkentés;extraprofit;

- Németh „rezsibiztos” Szilárd a szokásos brüsszeli szankciós politika hibáztatása mellett üzent a Ryanairnek is

Stop, stop, stop, stop, Gyurcsány, Márki-Zay, Brüsszel.

A kormány célja, hogy Magyarországon továbbra is ellátási gondok nélkül legyen megfizethető az energia ára és a jövő évi költségvetés pont arról szól, hogy a rezsiköltségeket az elmúlt tíz év árszínvonalán tartsák - erről a rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztos beszélt a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.

Az MTI szerint Németh Szilárd azt fejtegette, az ukrajnai háborúra adott rossz, az elhibázott brüsszeli szankciós politika miatt „háborús infláció rengeti meg a világot”, az energiaárak az „égbe emelkedtek”. A magyar kormánynak azonban a haza védelmére és az emberek biztonságára kell koncentrálnia, a kormány nem engedheti meg, a hogy a magyar emberekkel fizettessék meg a háború árát - mondta el az unalomig ismételt panelt a rezsibiztos. A „négy stop” - a rezsi-, a benzinár-, a kamat- és az élelmiszerárstop - nélkül elmondása szerint 6-7 százalékkal lenne magasabb az infláció Magyarországon.

A rezsicsökkentést teljes egészében fent kell tartani - jelentette ki Németh Szilárd, hozzátéve, hogy ez nem lesz egyszerű, mert „a háború árnyékában vannak olyan érdekek, amik nem ezt szeretnék elérni”. Az nem egészen világos - fűzhetjük hozzá -, hogy a rezsibiztos pontosan kikre gondolt, mindenesetre mint az ismert, a kormány már döntött a hatósági rezsiárak érintettjeinek körét illető jelentős szűkítésről, meglehetősen nehéz helyzetbe hozva ezzel például az önkormányzatokat. Németh Szilárd ugyanakkor inkább a brüsszeli szankciós politikát nevezte érthetetlennek, s hozzátette, Magyarország a gázra kivetett szankciókat sem tudja támogatni.

A rezsibiztos emlékeztetett arra, hogy a rezsicsökkentés fenntarthatósága miatt hozták létre a rezsivédelmi alapot, jövőre 670 milliárd forint befizetést várnak azoktól a cégektől, amelyek a háború következtében nem az előre tervezett profitot, hanem „extraprofitot zsebelnek be”. Ezzel kapcsolatban nem okozott számára különösebb ellentmondást a légitársaságok meglehetősen szorult helyzete, valamint a Ryanair ír fapados légitársasággal vívott, egyre tragikomikusabb csörte. Ez utóbbival kapcsolatban azt mondta, senki nem vonhatja ki magát a magyar szabályozás alól, senki nem gondolhatja azt, hogy a magyar törvényeken kívül vagy felül áll. Közölte, komoly fogyasztóvédelmi vizsgálat zajlik a céggel szemben és úgy vélte, hogy önmagáért beszél az a lenéző stílus, ahogy a légitársaság vezetése beszélt „Magyarországról” (mármint az Orbán-kormányról - a szerk.).

Arra a felvetésre, hogy az ellenzék is többször kritizálta a rezsicsökkentést, Németh Szilárd azt mondta, éppen azok emeltek ellene szót, akik 2002 és 2010 között elszabadították az energiaárakat. Szerinte akkor, amikor a gáz világpiaci ára csökkent, a Magyarországon külföldi kézben lévő szolgáltatók még jobban „kizsebelték” a háztartásokat, kiszolgáltatták a magyar embereket. Elmondása szerint akkor nyolc év alatt tizenötször emelték a gáz és a villamosenergia árát, a gáz ára 206 százalékkal, az áram ára 97 százalékkal emelkedett. Az ellenzék továbbá a kampány alatt, ahol tudta, fúrta-faragta a rezsicsökkentést, Gyurcsány Ferenc „hülyeségnek”, Márky-Zay Péter „ostobaságnak” titulálva azt - mondta.

Németh Szilárd továbbá elmondta, hogy az intézkedések nélkül a jelenlegi 115 forintos köbméterenkénti gáz piaci ára 565 forintba kerülne, az áram ára kilowattóránként 148 forintba kerülne a mostani 37 forint helyett. Az üzemanyagért a jelenlegi hatósági árszabás helyett a 800 forint/liter piaci árat kellene fizetnie a lakosságnak. A rezsibiztos arról is beszélt, hogy egyedül Magyarországon fenntartható az árszínvonal és egyedül Magyarországon védi árstop az embereket.

Azokat az időközi voksolásokat rendezik most meg, amelyeket a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet idején nem tudtak megtartani.