Korábban már beszámoltunk arról a kezdeményezésről, ahol egy olyan új közösségi teret alakítottak ki a X. kerületben, melynek létrehozásánál fontos volt, hogy a bűnmegelőzés építészeti szempontjai érvényesüljenek, vagyis a park használói minél nagyobb biztonságban tölthessék ott szabadidejüket.
Biztonságos teret álmodtak KőbányánAz építészeti bűnmegelőzés (Crime Prevention Through Environmental Design) alapgondolata szerint a bennünket körülölelő épített, fizikai környezet és az egyén kölcsönhatásban áll, közöttük interakció zajlik, amelyből következik, hogy a környezet megváltoztatásával az ember is változik, magatartása befolyásolható. A CPTED eszköztára olyan megoldásokat tartalmaz, amelyek alkalmazásával az elkövetők magatartása kontrollálható, a bűncselekmény elkövetéséhez szükséges feltételek együtt állásának csökkentése révén.
Manapság egyre kevésbé jellemző, hogy egy adott lakóközösség tagjai ismernék egymást, így a környezetük irányába mutató felelősségvállalás mértéke is jóval alacsonyabb. Az embertömegeket magukba foglaló városi lakóépületek, lakótelepek, lakónegyedek együttéléseit elszemélytelenedés, bizalmatlanság jellemzi, amelynek káros hatásait csak tovább erősíti az olyan épített környezet, amely nem képes közösségi élettérként funkcionálni.
Éppen ezért hazánkban is szeretnék meghonosítani azokat a világszerte egyre jobban terjedő elveket, melyek építészeti eszközökkel tennék biztonságosabbá mind a közvetlen lakókörnyezetet, mind a közösségi tereket. Ennek jegyében jött létre a Legyen TERED! elnevezésű projekt egy olyan park létrehozására, mely kulturált környezetet teremt, és biztonságot nyújt a használói számára. Kőbányán az Ónodi – Kolozsvári utca kereszteződésében lévő terület korábban is parkként funkcionált, azonban elhanyagoltsága folytán nem töltötte be a szerepét. A projekt második szakaszában a tér másik oldalát is megújították, figyelembe véve az állattartók igényeit, így elkészült egy modern kutyafuttató, vízvételi lehetőséggel.
A napokban megrendezett nemzetközi konferenciát a kezdeményezés tapasztalatainak kiértékelése, jövőbeni szélesebb körű megvalósítása hívta életre.
Kőbánya valósította meg először hazánkban a bűnmegelőzési építészet elméleti programját a valóságban a Legyen TERED projektekben
- hangsúlyozta Hatala József, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács (NBT) elnöke.
Az együttműködésben szerepük volt büntetésvégrehajtási intézeteknek is, a fogvatartottak „jóvátételi munkájuk” során társadalmilag hasznos célok érdekében dolgoztak, ezzel jelentős értéket létrehozva - mondta el Bozsó Zoltán bv. dandártábornok, a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet parancsnoka.
A tervezésnél a tér építészeti szempontjainak a bűnmegelőzési koncepcióval való ötvözése nem könnyű feladat. A tér funkcionális átvezető útjai kialakításának, a világítás és az utcabútorok elhelyezésének is fontos szerep jutott, hiszen, mint azt Szedlacsekné Bürszem Gréta tervező hangsúlyozta, a célja az volt, hogy a teret minél jobban birtokba vegyék a mindennapok során az ott lakók.
A sok innovatív program közelebb hozza az itt élőket egymáshoz, és ez fejlődést jelent nem csak az épített környezetben, hanem a helyi közösségek tekintetében is.
- értékelt D. Kovács Róbert, Kőbánya polgármestere.
Az országban már vannak követői is a projektnek, ilyen például Lakitelek, de Piliscsaba is érdeklődik az építészeti bűnmegelőzés iránt.
Kőbánya testvérvárosainak (Letovicze és Balánbánya) képviselői ugyan először hallottak a magyar programról - amely kanadai és dániai tapasztalatokból, és hazai egyetemi szakemberek kidolgozásából állt össze -, ám látnak fantáziát a kezdeményezésben.