Az ember már meg sem lepődik azon, mennyire hatékony a propaganda. Ennek újabb bizonysága az a Nézőpont Intézet által készített felmérés, amely szerint a válaszadók többsége, 78 százaléka úgy véli, Orbán Viktornál csak Ferenc pápa áll inkább a béke pártján.
Bár a mindenhonnan ránk zúduló álhírekkel nem lehet felvenni a versenyt, azért érdemes lenne szertefoszlatni néhány tévhitet. A magyar miniszterelnök békepártisága eddig abban rejlett, hogy a háború előtt elment Putyinhoz, majd azóta telefonon is beszélt vele. Ha azonban valaki aktívan lép fel a békéért, s a két felet kompromisszumra akarja ösztökélni, mindkettővel tárgyalnia kell erről. De arról egyelőre nincs hír, hogy a magyar miniszterelnök elfogadná Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijevi meghívását.
A pápa viszont kezdettől fogva igyekezett tenni a békéért. Már a háború kitörésének másnapján elment Oroszország Vatikánba akkreditált nagykövetéhez, és hamar megbízottakat küldött Ukrajnába, hogy felmérjék a humanitárius helyzetet.
Tehát mindkét félnek próbált gesztusokat tenni. Azonban lassan belátta, hogy a béketeremtés teljesen reménytelen vállalkozás, mert Oroszországgal nem lehet tárgyalni,
Putyin a saját őrült eszméinek a rabja. Ezért is döntött úgy az egyházfő, hogy elhalasztja a Kirill pátriárkával tervezett találkozóját. Az orosz ortodox egyház feje ugyanis, akit a magyar kormány „mentett meg” az uniós szankcióktól, gátlástalanul támogatta az orosz agressziót.
Hogy a pápa hibázott-e azzal, hogy nem nevezte meg Putyint a háború fő felelősének; hogy szükséges volt-e belekeverni a NATO-t annak taglalásába, ki a felelős a háború kitöréséért - ezek jogos felvetések. De azt is tudni kell, hogy „külügyminisztere”, Paul Gallagher kijevi látogatása után jogosnak nevezte a fegyverek küldését Ukrajnának, miközben a magyar kormány erre nem hajlandó.
Egykor a francia író-forradalmár Mirabeau mondta Robespierre-ről: „Ez az ember messzire fog jutni, mert mindent elhisz, amit mond”. De az sem szerencsés, ha mindent elhiszünk, amit mondanak.