Ukrajna;háború;Luhanszk;

2022-07-04 22:15:00

Az orosz kozmonauták is ünnepelték a Luhanszk elfoglalását

Putyin gratulált a Luhanszkba bevonuló katonáknak, Zelenszkij megígérte, hogy visszafoglalják Liszicsanszkot. Luganóban konferencia kezdődött Ukrajna újjáépítéséről. Napi összefoglalónk a háború eseményeiről.

Mintha csak minden az eredeti terveknek megfelelően alakulna, úgy ünnepelte hétfőn Oroszország, hogy mérföldkőhöz ért az Ukrajna elleni invázióban. Az orosz haderő a hét végén elfoglalta a kelet-ukrajnai Liszicsanszkot, mely révén immár Luhanszk teljes területét az ellenőrzése alá vonta. Apró szépséghiba, hogy ezt a februárban megindított „villámháború” ötödik hónapjára sikerült elérni, jóval azután, hogy a honvédő ukránok csúfos módon megfutamították a Kijev környékére betörő orosz egységeket. Szintén beárnyékolja a győzelmet, hogy az oroszok inkább rommá lőtt szellemvárosokba vonultak be, és a helyiek nem felszabadítókként köszöntötték őket, mint ahogyan arra Moszkva eredetileg számított.

Az orosz vezetés mindenesetre nem zavartatta magát a kellemetlen tények miatt, megadta a módját a luhanszki győzelem megünneplésének. A jeles alkalomból például a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) tartózkodó orosz kozmonauták kifeszítették annak az önkényesen kikiáltott szakadár „Luhanszki Népköztársaságnak” a zászlaját, melyet kizárólag Oroszország és Szíria ismer el önálló államként. Az űrbázison küldetést teljesítő amerikai és olasz űrhajósok lapzártánkig nem kommentálták az ISS-hez, a nemzetközi tudományos együttműködés szimbólumához méltatlan politikai akciót, ahogyan a NASA és az Európai Űrügynökség (ESA) sem.

Távolról gratulált a Luhanszkot elfoglaló csapatoknak Vlagyimir Putyin orosz államfő is, amikor hétfőn a kamerák előtt megbeszélte a „különleges katonai műveletnek” aposztrofált háború legfrissebb fejleményeit Szergej Sojgu védelmi miniszterrel. Az elnök méltatta a katonák bátorságát, professzionalizmusát és merészségét, egyben arra kérte Sojgut, hogy állami kitüntetésekkel jutalmazza meg az arra érdemeseket. Putyin azt mondta: a Luhanszkban harcoló alakulatoknak kijár a pihenő, de más egységeknek folytatniuk kell a harcot.

Az orosz offenzíva következő célkitűzése a szomszédos Donyeck elfoglalása, a másik oroszbarát szeparatista népköztársaság „felszabadítása”. Szlovjanszkban az ukrán védők készülnek a háború következő nagy ütközetére. A népszerű üdülővárost már vasárnap hevesen ágyúzták, a helyi polgármester közlése szerint az orosz tüzérségi támadások hat emberrel, köztük egy 10 éves kislánnyal végeztek.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szokásos esti beszédében azzal nyugtatta honfitársait, hogy Liszicsanszkot átmenetileg adták fel, a Nyugattól kapott modern fegyverekkel visszafognak térni, és visszafoglalják a várost. Az államfő kifejtette, hogy az ukrán hadsereg fokozatosan, taktikusan nyomul előre Harkiv és Herszon térségében, illetve a tengeren. Úgy vélte, hogy eljön az a nap, amikor a Donbászt is visszaszerzik, ahogyan azt a napokban a Kígyó-szigettel tették.

Habár a konfliktus lezárására egyelőre még kevés remény látszik, Ukrajna és a Nyugat már a háború utáni helyreállítást tervezi – hétfőn a svájci Luganóban kétnapos nemzetközi konferencia vette kezdetét ez ügyben. Denisz Smihal ukrán miniszterelnök arról tájékoztatta a részt vevő nyugati diplomatákat, hogy az orosz agresszió eddig 100 milliárd dollárnyi kárt okozott hazája infrastruktúrájában, de – mint mondta – a háború végeztével még ennél is több, akár 750 milliárd dollárra (289 717 milliárd forintra) is szükség lehet az újjáépítéshez.

Az ukrán kormányfő felvetette, hogy a forrásokat részben Oroszország és a szankcionált orosz oligarchák lefoglalt vagyonából fedezhetnék, aminek az általa idézett becslések szerint 300-500 milliárd dollár az összértéke. Liz Truss brit külügyminiszter megerősítette, hogy az Egyesült Királyság és egyes szövetségesei vizsgálják, hogyan biztosíthatják azt, hogy Oroszország is hozzájáruljon Ukrajna helyreállításához.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a konferencián egy új, az újjáépítési erőfeszítések összehangolására irányuló platform létrehozását jelentette be, egyben megígérte, hogy az Európai Unió közép- és hosszú távon is részt vesz a tagjelölt ország rekonstrukciójában.